Yüzbaşı James Cook

COĞRAFYA

AvatarYazar:

James Cook, 1728’de Marton, İngiltere’de dünyaya geldi. Babası İskoç göçmeni, çiftlik çalışanıydı ve James, 18 yaşındayken kömür taşıyan teknelerde çıraklık yapmasına izin vermişti. Cook, Kuzey Denizi’nde çalışırken serbest zamanlarını matematik ve navigasyon öğrenerek geçirdi.

1755’te İngiliz Deniz Kuvvetleri’ne gönüllü olarak katılan ve Yedi Yıl Savaşına katılan daha maceracı bir şey arayan St’in araştırmalarının enstrümantal bir parçasıydı.
Lawrence Nehri, Quebec’in Fransızlardan yakalanmasına yardım etti.

Savaşın ardından, Cook’un gezinme ve astronomi ilgisine olan yeteneği onu Kraliyet Cemiyeti ve Kraliyet Donanması tarafından Tahiti’ye götürülecek bir sefere yönelterek Venüs’ün güneşin karşısında seyrek geçişini gözlemlemiştir. Bu olayın kesin ölçümleri , dünya ile güneş arasındaki doğru mesafeyi belirlemek için dünya çapında gerekliydi .

Cook, İngiltere’den Endeavour’da Ağustos 1768’de yelken açtı.İlk durağı Rio de Janeiro’ydı , sonra Endeavour batıya doğru Tahiti’ye gitti. Tahiti’de durduktan sonra Cook, Britanya için mülkleri keşfetmek ve talep etmek için emir aldı. O, Yeni Zelanda ve Avustralya’nın doğu sahillerini çizdi.
Oradan Doğu Hint Adaları’na (Endonezya) ve Hindistan Okyanusunun güney ucundaki İyi Umut Burnu’na doğru ilerledi.

Kraliyet Donanması, dönüşünden sonra Kaptan’a James Cook’u terfi etti ve bilinmeyen güney arazisi Terra Australis Incognita’yı bulmak için kendisine yeni bir görev verdi. 18. yüzyılda, ekvatordan güneye doğru keşfedilenden çok daha fazla toprak olduğu düşünülüyordu.
İki gemi, Çözünürlük ve Macera, 1772’de Temmuz’da ayrıldı ve güney yaz için zamanında Cape Town’a gitti .

Yüzbaşı James Cook, Afrika’dan güneyden ilerledi ve yüzen pik buzunun büyük miktarıyla karşılaştıktan sonra döndü (Antarktika’ya 75 kilometre içeride geldi). Daha sonra kışın Yeni Zelanda’ya gitti ve yaz aylarında yine güneye doğru Antarktik Çemberini (66.5 ° Güney) geçti. Antarctica çevresindeki güney sularını dolaşarak, tartışmasız olarak yaşanabilir bir güney kıtasının olmadığını tespit etti. Bu sefer sırasında Pasifik Okyanusunda çeşitli ada zincirleri keşfetti .

Kaptan Cook 1775’de Temmuz ayında İngiltere’ye döndükten sonra Kraliyet Cemiyeti Üyesi seçildi ve coğrafi keşiflerinden dolayı onuruna en üst düzeyde kaldı. Yakında Cook’un becerileri tekrar kullanılmaya başlandı.

Deniz Kuvvetleri, Cook’un , Kuzey Amerika’nın üst kısmında Avrupa ve Asya arasında yelken açmasına olanak sağlayacak efsanevi bir su yolu olan Kuzeybatı Pasajı’nın olup olmadığını belirlemesini istedi . Cook, Temmuz 1776’da yola çıktı ve Afrika’nın güney ucunu yuvarladı ve Hint Okyanusu’ndan doğuya yöneldi .
Yeni Zelanda’nın Kuzey ve Güney Adaları’ndan ve Kuzey Amerika kıyılarında geçti. Oregon, ritish Columbia ve Alaska olacak sahil boyunca yolculuk etti ve Bering Straight’tan geçti. Bering Denizi’ndeki dolaşımı, geçilmez Arctic buzuyla durduruldu .
Bir şeylerin bulunmadığını bir kez daha keşfedince yolculuğuna devam etti. Kaptan James Cook’un son durağı 1779 Şubat’ında Sandwich Adaları’nda (Hawaii), bir teknenin çalınması üzerine ada sakinleriyle kavga edilerek öldürüldü.

Cook’un keşifleri Avrupa’daki ve dünyadaki bilgileri önemli ölçüde artırdı. Bir gemi kaptanı ve vasıflı haritacısı olarak , dünya haritalarındaki boşlukları doldurdu. On sekizinci yüzyıl bilimine yaptığı katkılar, birçok kuşağa daha fazla keşif yapılmasına yardımcı oldu.

3 Replies to “Yüzbaşı James Cook”

  1. Avatar Mehmet dedi ki:

    oldukça zeki bir insan james cook. geçenlerde trump’un heykeller konusundaki eleştirilerinden james cook’ta nasibini almıştı. ama heykelinin gayet güzel olduğunu düşünüyorum.

  2. Avatar semra dedi ki:

    bu kişiyi ben tanımıyorum ama şuan hakkında biraz da olsa bilgi sahibi oldum.

  3. Avatar tuncay dedi ki:

    avusturalyaya kan vahşet ve sömürgeden başka bişi getirmeyen ingiliz kaptanı kendisi

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

"
film izle yabancı film izle eros film izle Yatay Geçiş