Yıldırım Fırtınası Sırasında Yapılmaması Gereken Şeyler

BİLİMGenel

AvatarYazar:

Fırtıne söz konusu olduğunde ilk iş olarak yaptığınız işi bırakıp hemen elektrik şalterlerini kapatmalısınız.
Bulaşık yıkamayın,yıkanmayın,çamaşır yıkamayın.Su ve kanalizasyon için kullanılan metal borular sadece elektriğin mükemmel iletkenleri değil, aynı zamanda taşıdıkları su da elektrik iletilmesine yardımcı olur.Eğer bu meydana gelirse, bir musluk kullanırken, elektrik çarpması mümkün olabilir.
Sabit bir telefondan konuşmayın.Bir şimşek çakması bir telefon direğine çarpmaktaysa, telefon hattına, telefon ahizesine zarar verir,kulağınıza gelen bir elektrik dalgası sizi çarpabilir.Kablosuz telefonler güvenli bir tercihtir.
Televizyon seyretmeyin.Şimşek telefon tellerine elektrik verirse bu size kadar ulaşabilir.Ya da birden araçların voltajları yükselebilir ,buda bir tehlikedir.Fişten çekerseniz güvende olacaksınızdır.
Dizüstü bilgisayarlar,tabletler bir sarj cihazına takılı değillerse kullanmada hiç bir sıkıntı yoktur.
Pencerelerden ve kapılardan uzak durun.Şimşek, gece gökyüzüne doğru ilerleyen muhteşem bir manzaradır. Ancak manzaraya ayak uydurmak ve manzarayı izlemek gibi saçma bir hareket yapmayın.Çok tehlikeli olabilir.
Eğer önemli bir işiniz yoksa dışarı çıkıp bir yere seyahat etmeyin.
Yıldırım fırtnası gerçekleşiyorken arabadaysanız arabada metal hiç bir şeye dokunmayın.Şimşek aracınıza çarptığında, elektrik akımının bir kısmı, arabanın elektrik sistemleri ve radyo, cep telefonu şarj cihazı, USB konektörleri, GPS üniteleri, araç kapı kolları, ayak pedalı ve hatta direksiyonun üzerinden geçebilir.Yolun kenarında durup, motoru kapatın ve arabadan uzaklaşın.
Önemli bir acil durum da yetkili yerleri arayın ve haber verin.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

"
Hekimim Yanımda Yatay Geçiş film izle yabancı film izle