Yenilebilir Böcekler

HAYVANLAR VE DOĞA

AvatarYazar:

Böcekler dünyanın birçok yerinde önemli bir besin kaynağıdır ve geleneksel olarak onlardan uzak duran ülkelerde popülerlik kazanırlar, tabi kötü anlamda :).  Böcekler protein, yağ, vitamin ve mineral bakımından zengindirler. Tatlarının nasıl olduğu gelişme aşamasına ve nasıl hazırlandığına bağlıdır. Bu durumda tavuk, balık ve meyve gibi tad verebilecek böcekler bulunmaktadır. Daha önce bir böcek yemiş ve beğenmemişsen, denemek için bir kez daha düşün. Onları hiç yemediyseniz, işte yapacakların listesi için iyi bir madde.

 

1) Çekirge ve Kriket

 

Yaklaşık 2000 yenilebilir tür böcekler var, ancak çekirge ve cırcır böcekleri en çok yenilen türlerdir. Kızarmış, kavrulmuş, haşlanmış veya sotelenmiş olarak yenilebilirler. Bazı ülkelerde yenilebilir protein tozu yapmak için yetiştirilirler.

 

2) Mopane Caterpillar

Her ne kadar kriket veya çekirge türünün herhangi bir türü yenilebilir olsa da, tırtıllar için aynı şey söylenemez. Tırtıllar, güvelerin ve kelebeklerin larvalarıdır. Yetişkin formları gibi bazı tırtıllar zehirlidir. Mopan solucanı (aslında bir tırtıl) yenilebilir türlerden biridir. Özellikle 31-77 mg / 100 g yüksek demir içeriğine sahiptir. Tırtıl, Afrika’da başlayıp, giderek başka yerlerde popüler hale gelen önemli bir besin kaynağıdır. Bambu solucanı (çimen güvesinin larval formu), ipek solucanı ve kurtçuk solucanı yenilebilir başka bir güvelerdir.

 

3) Palm Grubs

Avuç içi kurdu diğer bir ismiyle sago toprağı avuç içi kurdu larval formundadır. Bu tür kendi yağında kızartılmasıyla popülerdir. Özellikle Orta Amerika, Malezya ve Endonezya’da popülerdir. Sago kurtçakları, Güneydoğu Asya’ya özgü tropikal yaratıklardır. Başlangıçta palmiye ağaçlarında vahşi olarak bulunurken, Tayland’da kapalı alanda ekim yapılmaktadır.

 

4) Un Kurtları

Batılı ülkeler zaten un kurtlarını kuşlar ve diğer evcil hayvanları beslemek için kullanıyorlar; ayrıca bir insan gıda kaynağı olarak kabul görüyorlar.  İnsan tüketimi için, yemek kurtları toz haline getirilebilir veya kavrulmuş, kızartılmış, sotelenmiş olarak servis edilebilir. Onların lezzeti, sığır etinden daha çok karides gibidir.

 

5) Karıncalar

Söylentilere göre karıncaların lezzetleri oldukça fazladır. Yaprak tohumluK karıncaları genellikle kavrulmuş pastırma veya fıstık gibi tadı olduğu söyleniyor. Batı toplumunda, en yaygın yenilebilir karınca muhtemelen marangoz karıncadır. Yetişkin karıncaların, larvaları ve yumurtaları yenilebilir. Karınca yumurtaları, böcek havyarının özel bir formu olarak düşünülür ve yüksek fiyat talep eder. Böcekler çiğ (canlı olarak), kavrulmuş veya püre haline getirilebilir ve içeceklere eklenebilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

"
Hekimim Yanımda Yatay Geçiş film izle yabancı film izle