Yalan Dedektörü Testi Nasıl Geçilir?

BİLİM

AvatarYazar:

Bir yalancı test veya yalan detektör testi, bir cismin doğru olup olmadığını belirlemek için sorulara verilen fizyolojik reaksiyonları analiz etmek için tasarlanmıştır . Testin doğruluğu, Ulusal Bilim Akademisi, ABD Teknoloji Kongresi Değerlendirme Merkezi ve Amerikan Psikolojik Birliği de dahil olmak üzere gruplar tarafından büyük oranda tartışılıyor . Buna rağmen, test rutin olarak istihdam başvurularını taramak ve ceza şüphelilerini sorgulamak için kullanılmaktadır.

Bir kişiye tüm soruları dürüstçe cevaplaması söylenebilir; test , “dürüst insanlar testte yanlış pozitif olma riski taşır” anlamına gelen ” beyaz yalan ” yanıtlarını ölçmek üzere tasarlanmıştır . Başkaları, haksızlık suçundan bakılmaksızın, belirli soruların cevaplarını gizlemek isteyebilir. Neyse ki, yalan dedektör testini yenmek o kadar zor değil. Testi geçmenin ilk adımı, nasıl çalıştığını anlamaktır.

YALAN DEDEKTÖRÜ TESTİ NASIL ÇALIŞIR?
Bir yalan dedektörü testi, yalan makinesine bağlanmış olan zamandan daha fazlasını içerir. Test cihazı, bir kişinin test merkezine girmesi anında gözlem yapmaya başlar. Yetenekli bir bülten, yalan söylemeyle ilgili sözsüz ipuçlarını fark eder ve kaydeder , bu nedenle “söyler” inizi bilmek iyi bir fikirdir.

Büyütücü makinesi, nefes alma oranı, kan basıncı, nabız hızı ve terimi kaydeder. Daha sofistike makinelerde beyindeki manyetik rezonans görüntüleme (MRI) vardır.

Alakasız, teşhis edici ve ilgili sorulara fizyolojik yanıtlar yalanlar tanımlamak için karşılaştırılmıştır. Sorular iki ila üç kez tekrarlanabilir. Konunun, kasıtlı olarak, muayene eden kişinin temel değerler oluşturmasına yardım etmek için yalan istenebilir. Test, arka plan değerlendirmesi, tıbbi öykü, test açıklaması, gerçek yalan bakışı ve izlem dahil olmak üzere, tamamlanması bir ila üç saati gerektirir.

İnternet yalancı dedektör testini yenmenin yolları konusunda tavsiye ile doludur, ancak bu fikirlerin birçoğu çok etkili değildir. Örneğin, dilinizi ısırmak veya kan basıncını etkilemek için ağrı kullanmak için ayakkabıya yapıştırabilirsiniz terleme düzeylerini etkilemez. Benzer şekilde, yalan söyleyerek doğruyu söylerken ve gerçeği hayal ederken bir yalanın hayal edilmesi, yalan ve gerçek arasındaki farkları ortaya koyduğu için işe yaramaz. Unutmayın, gerçek ile yalanlar arasındaki farklar testin temeli! Eğer pek çok tavsiyenin hatalı olduğunu düşünmüyorsanız, Mythbusters yalan dedektörü denemesini incelemek isteyebilirsiniz .

Temel olarak, testi geçmenin iki iyi yolu vardır:
İstediğiniz ne olursa olsun, tamamen kendiniz olun. Not: Çoğu insan bunu hakim olamaz.
Tüm test boyunca tamamen dağılmış olun.

Sinirlere fiziksel yanıt muhtemelen yalan detektörü kandıramaz. Ölümcül terör duygularını taklit etmek için oyununuzu başlatmanız gerekiyor . Bunun nedeni, sınavı yenmek, doğal olarak fiziksel tepkileri etkileyen akıl oyunlarıyla ilgilidir. İşte denemek için bazı ipuçları:
Testi yenmek isterseniz, en iyi ihtimal tüm test boyunca üzgün, korkulu ve kafanız karışmış olmaktır. Amaç iç karışıklığa rağmen sakin ve kontrollü görünmektir. En kötü deneyimlerinizi hatırlayın veya kafanızdaki zorlu matematik problemlerini çözün – ne olursa olsun sizi heyecan ve stres ortamında tutun. Endişelenmekte olduğunuz belirli bir soru varsa, cevaplamadan önce her sorunun o soruyu olduğunu düşünün .

Herhangi bir soruyu yanıtlamadan önce zaman ayırın. Alakasız, alakalı veya teşhis (kontrol) olarak tanımlayın. İlgisiz sorular, adınızı doğrulamanızı veya odada ışıkların yanıp yanmadığını sormanızı gerektirir. Önemli olan konuyla ilgili sorular. Bunun bir örneği “Suçu biliyor muydunuz?” Teşhis soruları, çoğu insanın “evet” cevabını vermesi gereken sorular olup, büyük olasılıkla hakkında yalan söyleyecektir. Örnekler arasında “Hiç işyerinizden bir şey aldınız mı?” veya “Başınız beladan çıkmak için yalan söylediniz mi?”
Kontrol soruları esnasında solunumunuzu değiştirin, ancak bir sonraki soruya cevap vermeden önce normal solunuma geri dönün. İstediğiniz gibi buraya küçük bir giriş yapabilirsiniz.
Soruları cevapladığınızda, sıkıca, tereddüt etmeden ve mizah olmadan cevaplayın. Kooperatif olun, ancak şaka yapmayın ya da aşırı samimi davranmayın.
Mümkün olduğunca “evet” veya “hayır” cevabını verin. Cevapları açıklama, ayrıntılar verme veya açıklama sunma. Bir soru sormak istendiğinde cevap ver: “Ne daha söylememi istiyorsun?” ya da “Gerçekten söyleyecek bir şey yok.”
Yalan söylemekle suçlanıyorsa, buna boyun eğme. Eğer bir şey varsa, suçlamayı üzgün ve şaşkına çevirmek için suçlamayı yakıt olarak kullanın. Aslında, diyagnostik soruları yanıtlamak dürüstçe inceleme uzmanına çelişkili sonuçlar vermiş olabilir, bu nedenle daha fazla sorgulanmaya hazırlanın.

Testten önce herhangi bir karşı önlem uygulayın. Birine sana muhtemel sorular sormasını rica edin. Nefesinizden ve farklı sorulara nasıl tepki verdiğinizden haberdar olun.
Unutmayın, bu ipuçlarını uygulamanız testi geçersiz kılmanıza yardımcı olabilir, ancak bir iş bulmak için yalan dedektörü testi uygularsanız pek fazla bir şey olmayacaktır. Çoğu durumda, bir yalan dedektörü testi yoluyla en kolay yol ona dürüst bir yaklaşımla yaklaşmaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

"
Hekimim Yanımda Yatay Geçiş film izle yabancı film izle