Sürrealist Sanatçı Salvador Dalí’nin Biyografisi

BiyografiGenel

AvatarYazar:

Çocukluk

Salvador Dalí'nin siyah beyaz bir fotoğrafı, kızmış bir gömlekle çocukken

 

Salvador Dalí, 11 Mayıs 1904’te Figueres, Katalonya, İspanya’da doğdu. Dalí de Púbol’un Marquis adlı Salvador Domingo Felipe Jacinto Dalí i Domènech adında başka bir oğlu olan Salvador’un gölgesinde yaşıyordu. Dali, ölü kardeşi “muhtemelen kendimin ilk bir versiyonuydu, ama mutlaka çok fazla düşünmüştü” diye yazdı Özgeçmişi, Salvador Dalí’nin Gizli Yaşamı. Dalí, onun kardeşi olduğuna ve reenkarnasyon yaptığına inanıyordu. Kardeşin görüntüleri genellikle Dali’nin resimlerinde göründü.

Dalí’nin otobiyografisi hayali olabilir, ancak hikayeleri öfke ve rahatsız edici davranışlarla dolu tuhaf, perili bir çocukluğa işaret ediyor. Beş yaşındayken başını hafifçe vurduğunu ve nekrofiliye çekildiğini iddia etti.

Dalí, on altı yaşındayken annesini kanserden geçirdi. O, “Ruhumun kaçınılmaz lekelerini görünmez yapmak için saydığım bir varlığın kaybolması için kendimi istifade edemedim” diye yazdı.

Eğitim

Beyaz yüzen şekiller ve şeffaf bir gövde ile damarları mavi gökyüzüne karşı

 

Dalí’nin ebeveynleri yaratıcılığını teşvik ettiler. Annesi dekoratif fanlar ve kutuların tasarımcısıydı. Mumdan figürinler kalıplama gibi yaratıcı faaliyetlerle çocuğu eğlendirdi. Dalí’nin babası olan avukat sertti ve sert cezalara inanmaktaydı. Bununla birlikte, öğrenme fırsatları sağladı ve evlerinde Dali’nin çizimlerinden oluşan özel bir sergide bulundu.

Dali hala gençliğindeyken Figueres Belediye Tiyatrosu’nda ilk halka açık sergisini açtı. 1922’de Madrid Kraliyet Sanat Akademisine girdi. Bu süre zarfında, bir züppe gibi giyindi ve sonraki hayatında ona üne kavuşan gösterişli tutum geliştirdi. Dalí ayrıca film yapımcısı Luis Buñuel, şair Federico Garcia Lorca, mimar Le Corbusier , bilim adamı Albert Einstein ve besteci Igor Stravinsky gibi ilerici düşünürlerle tanıştı .

Dalí’nin resmi eğitimi 1926’da aniden sona ermişti. Sanat tarihinde sözlü bir sınavla karşı karşıya kalan Mike, “Bu üç profesörden çok daha akıllıyım ve bu yüzden onlarla muayene etmeyi reddediyorum” dedi. Dalí derhal kovuldu.

Dalí’nin babası genç adamın yaratıcı çabalarını destekledi, ancak oğlunun toplumsal normlara duyduğu saygıyı kabullenemedi. Discord, kasıtlı kışkırtıcı Dalí’nin “Bazen Annemin Portresi Üzerine Zevk Alıyorum” sözcüklerini içeren bir mürekkep çizimi olan Kutsal Kalbi sergilediği 1929’da arttı . Babası bu alıntıyı Barcelona gazetesinde gördü ve Dalí’yi aileden ihraç etti. ev.

Evlilik

Salvador Dalí ve eşi bir buket gülünün arkasında kucaklıyor

 

Yirmili yaşlarındabelirken Dalí, gerçeküstücü yazar Paul Éluard’ın karısı Elena Dmitrievna Diakonova ile tanıştı ve aşık oldu. “Gala” olarak da bilinen Diakonova, Éluard’ı Dalí’ye bıraktı. Çift 1934’te bir sivil törenle evlendi ve yeminlerini 1958’de bir Katolik töreninde yeniledi. Gala Dalí’den on yaş büyüktü. Sözleşmelerini ve diğer ticari meseleleri ele aldı ve ilhamci ve ömür boyu yol arkadaşı olarak görev yaptı.

Dali’nin genç kadınlarla flörtleri ve erkekler için erotik ataşmanları vardı. Yine de Gala’nın romantik ve mistik portreler çizdi. Gala, sırasıyla Dalí’nin sadakatlerini kabul etti.

1971’de neredeyse kırk yıldır evlendikten sonra Gala bir kerede haftalarca çekildi ve Dalí, İspanya’nın Púbol kentinde satın aldığı 11. yüzyıldan kalma bir Gotik kaleye kaldı. Dalí, yalnızca davetiye yoluyla ziyarete izin verildi.

Dementia’dan sıkıntı çeken Gala, Dali’ye sinir sistemine zarar veren reçetesiz bir ilaç vermeye başladı ve titremelerine neden oldu ve böylece ressam olarak çalışmalarına son verdi. 1982’de 87 yaşında öldü ve Púbol kalesine gömüldü. Dalí, son derece depresyondaydı, hayatının kalan yedi yılı boyunca orada yaşıyordu.

Dalí ve Gala’da hiç çocuk sahibi olmadı. 1956’da doğan bir kadın, ölümlerinden çoktan sonra, Dalí’nin mülkiyetinin bir parçası için yasal haklara sahip olan biyolojik kızı olduğuna dikkat çekti. 2017’de Dalí’nin vücudu (bıyıklı hala bozulmamış halde) çıkarıldı. Diş ve saçlarından numuneler alındı. DNA testleri kadının iddiasını yalanladı.

Sürrealizm

Uzak uçurumlar ve okyanus ile çorak bir manzara erime saatler boyama.

 

Genç bir öğrenci olarak, Salvador Dali geleneksel kadar birçok stilleri boyalı gerçekçilik için kübizm . Ünlü hale geldiği sürrealist tarz 1920’lerin sonunda ve 1930’ların başında ortaya çıktı.

Akademiden ayrıldıktan sonra Dali, Paris’e birkaç gezi düzenledi ve Joan Miró , René Magritte, Pablo Picasso ve sembolik imgelem üzerinde deney yapan diğer sanatçılar ile tanıştı . Dalí ayrıca Sigmund Freud’un psikoanalitik kuramlarını okudu ve rüyalarından görüntüler çizmeye başladı. 1927’de Dalí , sürrealist tarzda ilk büyük eseri olarak kabul edilen Apparatus and Hand’i tamamladı .

Bir yıl sonra Dalí, Luis Buñuel ile 16 dakikalık sessiz film Un Chien Andalou’da (An Andalusian Köpek) çalıştı . Parisli Sürrealistler, filmin cinsel ve siyasi imgelerinden şaşkına çevirdiler.  Sürrealizm hareketinin şairi ve kurucusu André Breton, Dalí’yi kendi saflarına katılmaya davet etti.

Dalí, Breton’un teorilerinden esinlenerek bilinçaltındaki zihnini yaratıcılığına sokmanın yollarını araştırdı. Paranoyak bir durum yarattığı ve “rüya fotoğrafları” çizdiği bir “Paranoik Yaratıcı Yöntem” geliştirdi. Dali’nin en ünlü tabloları arasında, Belleğin Dayanıklılığı (1931) ve Yumuşak İnşaat ile Kaynatılmış Fasulye (İç Savaş Öncesi) (1936) da bu yöntem kullanıldı.

İtibarı arttıkça, Salvador Dali’nin markası haline gelen bülbül de büyüdü.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

"
Hekimim Yanımda Yatay Geçiş film izle yabancı film izle