Piri Reis’in Sırlarla Dolu Haritası!

TARİH

AvatarYazar:

Piri Reis’in Hayatı ve Sır Haritası:

Tam adı Muhitin Piri olan Piri Reis, denizle iç içe bir çocukluk geçirir. İlk yolculuğuna 1487 yılında meşhur bir Osmanlı denizcisi olan amcası Kemal Reis’le İspanya müslümanlarına yardım etmek için çıkar.

30 yıl boyunca Akdeniz’de birlikte korsanlık yapan ikili II.Bayezid’in daveti üzerine Osmanlı’da çalışmaya başlar. Piri Reis 1502’de Osmanlı, Venedik savaşında kaptanlık yapar. Ardından’da ilk dünya haritasını hazırlamaya başlar. Yavuz Sultan Selim’in davetiyle dünya’nın farklı yerlerinde savaşan Piri Reis gördüğü yerleri haritalandırır.

Çizdiği ilk dünya haritasını 1517 yılında Yavuz Sultan Selime, ikincisini ise 1528 yılında Kanuni Sultan Süleyman’a sunar. Osmanlı’da daha önce başka haritalar vardır tabi. Ama Piri Reisi dünyaca ünlü yapan Amerika Kıtasını bire bir çizdiği ikinci dünya haritası olur. Kristof Kolomb’un 1498 yılında çizdiği Amerika Kıtası haritasından ve daha önce Kolomb’un gemisinde çalışmış fakat Kemal Reis’e esir düşmüş birinin anlattıklarından yararlanır.

1528 yılında Kanuni’ye sunduğu 8 renkli harita’da dünya’nın sadece kuzey batı köşesini çizmiştir. 9 renk boyayla deri üzerine çizilen ikinci harita değişik ölçüler kullanarak haritalandırıldığı için tekniği sebebiyle büyük öneme sahiptir. Piri Reis 1929 yılında Topkapı Sarayında bulunan haritasıyla alakalı keşfedilmeyen bazı yerleri beyaz bırakarak, bilinmeyen yerleri çizmediğini söylemiştir. Piri Reis 1552 yılında başarısızlıkla sonuçlanan Maskat ve Hürmüs kalesi kuşatmaları sonrası şimşekleri üzerine çeker.

O dönem Maskat ve Hürmüs kalesi’nin olduğu bölgelere hakim olan Portekiz donanmalarını Basra’ya yönlendirir. Fakat Piri Reis 3 kadırgayla denize açılmış ve Basra’da kalan donanmayı kaderine terk etmiştir. Mısır valisi Piri Reis hakkında Payitahta olumsuz bir mektup yazar ve bunun üzerine Piri Reis 1552 yılında Mısır’da idam edilir.

 

5 Replies to “Piri Reis’in Sırlarla Dolu Haritası!”

 1. Avatar Çağlar Işıl dedi ki:

  Piri Reis’in detaylarını hep merak etmişimdir. Çok gizemli bir olay.

 2. Avatar Pars Kosovalı dedi ki:

  O zamanın şartlarına göre bu haritayı nasıl çizdi gerçekten akıl almıyor.

 3. Avatar Ali Atay dedi ki:

  Piri Reis’in biyografisini her zaman merak etmişimdir. Bu yararlı içerik için teşekkürler 🙂

 4. Avatar Turgut Pekin dedi ki:

  Piri Reis’i çok araştırdım zamanında ama hiçbir bilgiye ulaşamadım, Allah vergisi herhalde. Uzun ömürler versin.

 5. Avatar Aydın dedi ki:

  Dünyada harita denince portekizliler gelir anca piri reis harita denince Türk olarak ilk ve tek akla gelendir

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

"
film izle yabancı film izle eros film izle Yatay Geçiş