Petrol Sızıntılarının Deniz Yaşamına Etkileri

HAYVANLAR VE DOĞA

AvatarYazar:

Birçok kişi , Alaska’daki Prince William Sound’daki Exxon Valdez olayından sonra petrol sızıntılarının felaket etkilerine aşina oldu . Bu dökülme, ABD tarihinin en kötü petrol sızıntısı sayılıyor – Meksika Körfezi’ndeki 2010 BP sızıntısı daha da kötüleşebilirdi.

Genel olarak, bir petrol sızıntısının etkileri, hava ve diğer çevresel koşullar, kıyıya ne kadar yakın olduğu gibi çeşitli faktörlere bağlıdır.Deniz kuşları, küçük dişliler ve deniz kaplumbağaları bu olayda çok hasar alan canlılardır.

Hipotermi
Yağ çok kullandığımız bir maddedir. Yağın denize,okyanuslara dökülmesi hayvanlarda hipotermi hastalığını oluşturuyor.Hayvanların tüylerine ve kürklerine yapışıyor.Yavru canlılar bu konuda çok çaresizdirler.

Zehirlenme ve İç Hasar
Hayvanlar zehirlenebilir veya yağ emerek iç zarara uğrayabilir. Etkileri ise ülserler ve alyuvarlar, böbrekler, karaciğer ve bağışıklık sistemine zarar vermesi. Yağ buharı gözleri ve ciğerleri incitebilir .Buharlaşırken de tehlikeli olabilir. Buharlar yeterince şiddetli ise, deniz memelileri “uykulu” hale gelebilir ve boğulabilir.

Artan Yırtıcılık ve Avcılık
Petrol, tüyleri ve kürkü etkiler, kuşların ve diğer canlıların yırtıcılardan kaçmasını zorlaştırır.Çoğu ölümle sonuçlanır.Suda çok miktarda yağ olduğu zaman deniz kuşları boğulabilir.

Azaltılmış Üreme
Petrol sızıntıları balıların, deniz kaplumbağalarının yumurtlarına zarar verir.Yeni canlılar oluşamaz.Yağ aynı zamanda doğurganlık hormonlarının bozulmasına ve davranış değişikliklerinin azalmasına neden olarak reprodüktif hızlarının da azalmasına etki eder.

2 Replies to “Petrol Sızıntılarının Deniz Yaşamına Etkileri”

  1. Avatar coşkun dedi ki:

    bu foto ile 1. körfez savaşı başlamıştı ama yalan olduğu ortaya çıktı

  2. Avatar Melek dedi ki:

    Deniz atilan her cop bize geri donuyor. Petrolun denize akmasi isr apayri bir olay. Onlarca deniz canlisi malesefki olluyor

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

"
Hekimim Yanımda Yatay Geçiş film izle yabancı film izle