Ölüm Vadisi

COĞRAFYA

AvatarYazar:

Ölüm Vadisi, Nevada sınırına yakın California’da bulunan Mojave Desert’in büyük bir bölümü. Ölüm Vadisi’nin çoğu Inyo County, California’da ve Ölüm Vadisi Milli Parkı’nın çoğundan oluşur. Ölüm Vadisi, Amerika Birleşik Devletleri coğrafyasında önemlidir, çünkü bitişik ABD’de -282 feet (-86 m) yükseklikteki en düşük nokta olarak kabul edilir. Bölge aynı zamanda ülkenin en sıcak ve en kurak olan yerlerinden biridir.

1) Ölüm Vadisi yaklaşık 3.000 kilometre kare (7,800 km²) alana sahiptir ve kuzeyden güneye doğru uzanır. Doğuda Amargosa Menzili, batıda Panamint Aralığı, güneyde Sylvania Dağları ve güneyde Owlshead Dağları ile sınırlandırılmıştır.

2) Ölüm Vadisi, 14505 feet (4,421 m) mesafedeki ABD’deki en yüksek noktan olan Mount Whitney’den sadece 123 kilometre uzakta.

3) Ölüm Vadisi iklimi kurudur ve her yönden dağlarla sınırlandırıldığı için, sıcak, kuru hava yığınları genellikle vadide sıkışıp kalırlar. Bu nedenle, bölgede aşırı sıcaklıklar nadir değildir. Ölüm Vadisi’nde şimdiye kadar kaydedilen en yüksek sıcaklık, 10 Temmuz 1913’te Fırın Deresi’nde 134 ° F (57.1 ° C) idi.

4) Ölüm Vadisi’ndeki ortalama yaz sıcaklıkları genellikle 37 ° C’yi 100 ° F’ı aşıyor ve Ağustos ayının en yüksek sıcaklığı Fırın Deresi, 45.5 ° C (113.9 ° F) dir.
Buna karşın, Ocak ayının en düşük seviyesi 39 ° C (4.1 ° C).

5) Ölüm Vadisi, çok yüksek dağ aralıklarıyla çevrili alçak bir nokta olduğu için, ABD Havzası ve Aralığı ilinin bir parçasıdır. Jeolojik olarak, havza ve menzil topografyası bölgedeki arıza hareketiyle oluşur ve arazinin vadilere düşmesine ve dağ oluşumunda yükselmeye neden olur.

6) Ölüm Vadisi ayrıca, Pleistosen çağında bölgenin bir zamanlar büyük bir iç deniz olduğunu belirten tuz tavaları içermektedir. Dünya Holosen’e ısınmaya başladığında , Ölüm Vadisi’ndeki göl bugünkü haline gelinceye kadar buharlaştı.

7) Tarihsel olarak, Ölüm Vadisi Yerli Amerikan kabilelerine ev sahipliği yapmıştır ve bugün, vadide en az 1000 yıldır yaşayan Timbisha kabilesi bölgeye yerleşmiştir.

8) 11 Şubat 1933’te Ölüm Vadisi, Başkan Herbert Hoover tarafından Ulusal Anıt olarak ilan edildi . 1994 yılında bölge Milli Park olarak yeniden seçildi.

9) Ölüm Vadisi’ndeki bitki örtüsünün çoğu, su kaynağına yakın olmadığı sürece düşük yatılı çalılardan veya bitki örtüsünden oluşmamaktadır. Death Valley’in daha yüksek yerlerinin bir kısmında Joshua Ağaçları ve Bristlecone Pines bulunur. Kış yağmurlarından sonra ilkbaharda, Ölüm Vadisi’nin daha ıslak bölgelerinde büyük bitki ve çiçek açması olduğu biliniyor.

10) Ölüm Vadisi, küçük memeliler, kuşlar ve sürüngenlerin birçok farklı tipine ev sahipliği yapmaktadır. Bölgede yaban koyunu, kır kurdu, vaşak, cüce tilki ve dağ aslanlarını içeren çeşitli büyük memeliler de vardır.

One Reply to “Ölüm Vadisi”

  1. Avatar Ozan dedi ki:

    Değişik bir konuma sahip bu da bölgenin ismine yansımış diyebiliriz 🙂 Sanıyorum buraya pek giden yoktur.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

"
Hekimim Yanımda Yatay Geçiş film izle yabancı film izle