Maya Uygarlığı’na Ne Oldu?

ANTİKÇAĞLAR

AvatarYazar:

MS 800 yılında, Maya İmparatorluğu, Güney Meksika’dan Kuzey Honduras’a kadar uzanan bir dizi güçlü şehir devletinden oluşuyordu. Bu şehirler geniş nüfusa sahipti, güçlü ordulara komuta edebilecek hakim bir kitle tarafından yönetiliyordu. Maya’nın düşüşü tarihin en büyük gizemlerinden biri. Antik Amerika’daki en güçlü medeniyetlerden biri çok kısa bir süre içinde yıkıldı. Tikal gibi güçlü şehirler terk edilmiş ve Maya taşçıları tapınaklar ve kulübeleri inşa etmeyi durdurmuştu.

Yine yüz yıl geçmesine rağmen, şehirler yıkılmış, terk edilmiş ve geri kazanmak için ormana bırakılmıştır. Maya Uygarlığı’na Ne Oldu?

İlk akla gelen, Maya Uygarlığı‘nın yabancı işgalciler tarafından tahrip edilerek ortadan kaldırılmış olması idi. Ancak o zamanlarda uygarlıklarının ve kültürünün zirvesinde olan Mayaları yenen kim olabilirdi? Askeri bir çatışma ile bağlantılı olabilecek izler bulunamadı. Göç etmiş olmaları fikri de dikkate alınması gereken bir ayrıntı. Ancak bu görüşü destekleyen herhangi bir işaret yok. Mayalar‘ı harekete geçiren yıkıcı bir salgın olması da muhtemel teoriler arasında. Bu açıklamanın birçok kişi tarafından savunulması gerçeğinin yanı sıra, bu tez hakkında en ufak kanıt bile bulunamamıştır. Nesiller arasında bir savaş mı vardı? Genç yaşlılara isyan mı etti? İç savaş, devrim var mıydı? Bu olasılıklardan birinin gerçekleştiğini düşünürsek, nüfusun yalnızca bir kısmının, yani yenilmiş olanın ülkeyi terk etmiş olacağı ve kazananların eski yerleşimlerinde kalacakları açıktır. Arkeolojik aramalar sonucu yapılan araştırmalarda tek bir Mayalı’nın bile geride kaldığına dair bir kanıt bulunamadı.

En büyük Maya şehirlerinin merkezi olan merkezi Yucatan ovası, ormansızlaşma ve kuraklık vurgularından dolayı terk edildi. Barbara Trapido-Lurie / Arizona Eyalet Üniversitesi’nden görüntü

Bütün insanlar aniden göç ettiler, kutsal yerlerini korumasız ormanda bıraktılar. Ormansızlaşma ve iklim değişikliği olanakları hakkında konuşmak iyi bir başlangıç olur fakat bu tüm olayları doğrulamıyor. Düşünülmesi gereken diğer bir nokta da, antropolojik olarak Mesoamerica’da ki yerli halklar devrimi desteklemek yerine, hoşnut hissettikleri başka bir yere gitmek üzere küçük ve orta gruplar halinde göç etmeleridir.

Maya için bir çok teori üretilirken gerçek teorilerle mi sınırlı kalacak? Tabi ki de hayır. Arkeolojik kazılar birçok sitede devam etmekte olup, kazılmış alanların yeniden incelenmesi için yeni teknoloji kullanılmaktadır.

One Reply to “Maya Uygarlığı’na Ne Oldu?”

  1. Avatar Ufuk dedi ki:

    Mayaların başına bir salgın gelmesi ve saglikli olanların bölgeden uzaklaşması muhtemel. Yada bir doğal afete maruz kalmış olabilirler. Ancak salgin olmasi daha akla yatkin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

"
Hekimim Yanımda Yatay Geçiş film izle yabancı film izle