Mamutlar ve Mastodonlar

ARKEOLOJİ

AvatarYazar:

Mamutlar ve Mastodonlar
Mamutlar ve mastodonlar , Pleistosen sırasında insanlar tarafından avlanan ve bi süre sonra soyu tükenmiş iki canlı türüdür.Dünya’nın çeşitli yerlerinde arkeolojik kazılar yapılmış ve bu hayvanların fosilleri bulunmuştur.Mamutlar ve mastodonlar et,dişlerinden aletler,konut yapımı gibi amaçlarda kullanılmıştı.

MAMUTLAR

Tarih öncesi yaşamış ve nesli tükenmiş olan hortumgillerden memeli bir hayvandır.Mamutların son buzul döneminde ortaya çıktığı ve yaklaşık 8.000 yıl önce nesillerinin tükendiği düşünülmektedir.İlk zamanlarda ılıman iklimli bozkırlarda yaşamışlardır. Mamutlarda görülen başka bir özellikleri ise dişleridir.Uzun ve gelişmiş bir diş yapısına sahiptirler. Bu harika dişleri ise savunmak ve beslenme için kullanırlardı.Yeni filler mamutlara göre eşyaları kullanabiliyorlar , karmakarışık bir sosyal yapıya sahip ve uzun ömürlüdürler.Bu noktada mamutların bu tür şeylere sahip olup olmadıklarını hala bilemiyoruz. Mamutlar omuzdan yaklaşık 3 metre uzunluğunda ve uzun kırmızı tüyleri vardı.
Bazı kalıntılar kuzey yarımkürede bulunur ve 40.000 yıl önce kuzeydoğudaki Asya’da yaygınlaşır.

 

MASTODONLAR

Mastodonlar yalnızca tüylü mamut ile uzaktan ilgileniyordu .Mastodonlar,mamutlardan biraz daha küçüktü. Saçları yoktu ve yaşadıkları yer Amerika kıtasıyla sınırlanıyordu.
Mastodonlar, özellikle mastodon dişleri olmak üzere, fosil memelilerde bulunan en yaygın türlerden biridir.Kalıntıları Kuzey Amerika’da bulunur. Mastodonlar odunsu bitki örtüsüyle beslenirler.

5 Replies to “Mamutlar ve Mastodonlar”

 1. Avatar Önder dedi ki:

  Bu hayvanları hep merak etmişimdir.Bİlgiler çok yararlı.MAMUTLAR daha büyük hayvandır.

 2. Avatar ayca dedi ki:

  ilk olarak buz devrinde izlemistim mamutları. sonrasında merak edip arastırdım ve nesillerinin tukendiğini duyunca uzuldum. duygusal bir hayvandı animasyon filminde

 3. Avatar ümit dedi ki:

  mamutlar bugünkü fillerin atalarıdır yakın zamana kadar yaşamışlardır diye biliyorum..

 4. Avatar tuce dedi ki:

  benim en çokmerak ettiğim va canlı görmeyi istediğim hayvan mamuttur. Oldukça ilginç ve devasa

 5. Avatar Gülten dedi ki:

  Bir zamanların Dünya hakimi mamutlar. Ondan önce dinazorlar, şimdi ise hakimiyet insanoğlunda

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

"
Hekimim Yanımda Yatay Geçiş film izle yabancı film izle