Kongreden Geçen Obama Tabanca Yasalarının Listesi

YAŞAM

AvatarYazar:

Silah tutkunları Barack Obama’yı “Amerikan tarihinde en çok silah karşıtı cumhurbaşkanı” olarak tasvir ettiler ve bir dizi Obama silah yasasının ateşli silahları satın alan ve satan kanunlara uyan yurttaşlara yeni kısıtlamalar getirdiğini iddia ettiler. National Rifle Association, “Başkan Obama’nın silah kontrolü takıntısı sınır tanımıyor” dedi.

Ama gerçek çok farklıydı.

Görev süresince geçirilen Obama silah yasalarının sayısı iki katına çıktı ve silah sahiplerine ek kısıtlamalar getirmedi.

Aslında Obama tarafından imzalanmış iki silah yasası, Birleşik Devletler’deki silah sahiplerinin haklarını genişletti.

OBAMA TABANCASI YASASI ÖNERİLERİ

Bu öneriler, Obama’nın Beyaz Saray’daki görev süresince sayısız toplu çekim ve terör eylemi yapmak için silah kullanımından eleştirmediğini söylemek için değil. Tam tersi. Obama’nın silah lobisi ve ateşli silahlara kolay erişimi eleştirdi.

Obama , Aralık 2012’de New Town, Connecticut’taki Sandy Hook İlkokulunda toplu çekim sonrasında silah şiddetini ikinci dönem gündeminin ana teması haline getirdi . Başkan , silah alıcılarına zorunlu cezai arka plan kontrolleri isteyen yönetici kararları imzaladı ve Kongre’de popüler olmayan saldırı silahları ve yüksek kapasiteli dergileri yasaklayan diğer bazı önlemler içeriyordu.

Ancak yeni yasaların kabulü mümkün olmadı ve ısrarla, yetkili makamlar daha önce kitaplarda alınan tedbirleri uygulamak için daha fazla şey yaptı.

Fakat eleştirmenler, Ocak 2016’da Obama’nın silah şiddetiyle ilgili 23 yürütme eylemi düzenleyerek, Demokrat başkanın silah karşıtı olduğunun bir kanıtı olduğunu gösterdi.

 

Obama tarafından imzalanmış silah yasaları

İlk döneminde Obama, silah ya da silah sahipleri üzerinde yeni bir kısıtlama çağrısında bulunmadı. Bunun yerine yetkilileri kitaplarda halihazırda bulunan eyalet yasalarını ve federal yasaları uygulamaya çağırdı . Aslında, Obama, silahların Amerika’da nasıl taşındığına değinen iki büyük yasayı imzaladı ve her ikisi de silah sahiplerinin haklarını genişletti.

Yasalardan birisi, silah sahiplerinin ulusal parklarda silah taşımasına izin verir; bu kanun Şubat 2012’de yürürlüğe girdi ve Başkan Ronald Reagan’ın gerekli silah politikası yerine milli parklara giren araç gövdesinin eldiven bölmelerine kilitlendi.

Obama’nın imzaladığı bir diğer silah yasası Amtrak yolcularına, 11 Eylül 2001 tarihli terörist saldırılarından sonra yerine getirilen tedbirleri tersine çeviren yasa ile silahlar kontrollü olarak bagajda taşınabilir hale getirildi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

"
Hekimim Yanımda Yatay Geçiş film izle yabancı film izle