KIRMIZI TERÖR

TARİH

AvatarYazar:

Kırmızı Terör, Rus İç Savaşı sırasında Bolşevik hükümet tarafından gerçekleştirilen kitlesel baskı, sınıf imha ve infaz programıydı .

RUS DEVRİMİ
1917’de birkaç on yıl süren kurumsal bozulma, kronik yanlış yönetim, artan siyasi bilinç ve korkunç bir savaş, Rusya’daki Çarlık rejiminin, askeri sadakatinin kaybedilmesi de dahil olmak üzere böylesine büyük bir isyanla karşı karşıya kalmasına, iki paralel rejimin iktidara gelebilmesine neden oldu.

1917 PG inancını kaybedince, sovyet katıldı ancak inanılırlığını kaybetti ve Lenin altındaki aşırı sosyalistler Ekim ayında yeni bir devrimi sürdürebildi ve iktidarı alabildi. Onların planları, bolşevik kırmızılar ile müttefikleri arasında bir iç savaş başlatılmasına neden oldu.

KIRMIZI TERÖR
İç savaş sırasında Lenin’in merkezi hükümeti, Kızıl Terör dediği şeyi yürürlüğe koydu. Bunun iki amacı vardı: Lenin’in diktatörlüğü başarısızlık tehlikesiyle karşı karşıya kalmıştı, Terör, devleti kontrol etmesine ve onları terör yoluyla refah etmesine izin verdi. Ayrıca, işçilerin burjuva Rusya’ya karşı savaş yürütmek için devlet “düşmanlarının” tüm sınıflarını kaldırmayı hedeflediler. Bu amaçla yasanın dışında faaliyet gösteren ve görünüşte sınıf düşmanı olarak değerlendirilen her an tutuklayabilen büyük bir polis devleti kuruldu.

Şüpheli görünüyorsun, yanlış yerde yanlış yerde olmak ve kıskanç rakipler tarafından kınanmak hapse atılabilme sebeplerinden bazılarıydı.Yüz binlerce kişi kilitlendi, işkence gördü ve infaz edildi. Belki de 500.000 kişi öldü. Lenin kendisini ölüm savaşı imzalamak gibi günlük faaliyetlerden uzak tuttu, ancak her şeyi dişlilere iten itici güç oldu.

Terör, yalnızca 1917 ve 18 yıllarında Rusya köylülerinden çok miktarda algılananların daha iyi olduğu yönündeki nefret dolu saldırılarda ortaya çıktığı üzere Lenin’in bir yaratımı değildi . Ancak Lenin ve Bolşevikler, o. Lenin, neredeyse katledildikten sonra, 1918’de büyük bir devlet yardımı verildi, ancak Lenin, onu hayatından korkarak yeniden katlamadı; ancak Bolşevik rejimin (ve motivasyonlarının) dokusundaydı.

FRANSIZ DEVRİMİ
Fransız Devrimi hakkında bilgi edindiyseniz, terörle sonuçlanan bir hükümeti tanıtan aşırı bir grup fikri tanıdık gelebilir. 1917’de Rusya’da yakalananlar, Fransız Devrimi’ne ilham için aktif bir şekilde baktılar – Bolşevikler kendilerini Jakoben olarak düşünüyorlardı – Kırmızı Terör, Robespierre ve diğerleri Terörüyle doğrudan bir ilişkiydi .

4 Replies to “KIRMIZI TERÖR”

 1. Avatar İlhan dedi ki:

  yanlış yerde yanlış yerde olmak… düşündürücü değil mi. tüm diktatörlerin ortak deyimidir.

 2. Avatar Sevgi dedi ki:

  Bolşevik hükümetin yarattığı bu terör en büyük insanlık katliamlarından biridir.

 3. Avatar Emir dedi ki:

  500bin insanı öldürmek ne demektir ya. iç savaş tam bir katliama dönüşmüş

 4. Avatar Mete dedi ki:

  Cumhuriyetin ilk yıllarında Türkiye’deki komüniste yaklaşımı etkileyen olayların başında geliyor bunlar.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

"
Hekimim Yanımda Yatay Geçiş film izle yabancı film izle