John D. Rockefeller Kimdir?

Biyografi

AvatarYazar:

John D. Rockefeller, 1916’da Amerika’nın ilk milyarderi olmuş zeki bir işadamıdır. 1870’de Rockefeller, sonunda petrol endüstrisinde egemen bir tekel olan Standard Oil Company’yi kurdu.

Rockefeller’ın Standard Oil’teki liderliği, Rockefeller’ın iş dünyası uygulamalarına karşı çıkanlar gibi birçok tartışmayı ve büyük serveti kazandı. Standard Oil’in endüstrinin neredeyse tamamen tekeli, 1911’de Rockefeller’ın titanyum güvencesinin ortadan kaldırılmasına karar veren ABD Yüksek Mahkemesine getirildi.

Birçoğu Rockefeller’in mesleki etiğini onaylamasa da, hayırsever çabalarını devalüasyona ayıran az sayıdaki kişi, yaşamı boyunca insani ve hayırsever nedenlerle 540 milyon dolar (bugün 5 milyar doların üzerinde) bağışta bulunmasına yol açtı.

ROCKEFELLER BİYOGRAFİSİ

John Davison Rockefeller, Richford, New York’ta 8 Temmuz 1839’da dünyaya geldi. William’ın “Büyük Bill” Rockefeller ve Eliza (Davison) Rockefeller’ın evliliğine altı yaşındaki ikinci çocuğu oldu.

William Rockefeller, tartışmalı mallarını ülke çapında satan bir seyir satıcısıydı ve bu nedenle genellikle evde yoktu. John D. Rockefeller’in annesi aslında aileyi kendi başında büyüttü ve kocasının Dr. William Levingston adına New York’ta ikinci bir eşi olduğunun farkına bile varmadan sahip oldukları varlıkları idare etti.

1853’te “Big Bill”, Rockefeller ailesini Rockefeller’in Orta Liseye girdiği Cleveland, Ohio’ya taşındı.

Rockefeller, Cleveland’daki Euclid Caddesi Baptist Kilisesi’ne katıldı ve burada uzun süredir aktif bir üye olarak kaldı. Annesinin vesayeti üzerine, genç John, dini bağlılık ve hayırseverliğe değer vermeyi öğrendi ve hayatı boyunca düzenli olarak gerçekleştirdi.

1855’te Rockefeller liseden ayrılıp Folsom Ticaret Üniversitesi’ne girdi. İş gezisini üç ayda tamamladıktan sonra, 16 yaşındaki Rockefeller komisyon tüccarı olan ve nakliyeci üreten Hewitt & Tuttle ile defter tutma pozisyonu elde etti.

 

İTİBAR KAZANMASI UZUN SÜRMEDİ

Rockefeller dört yıl içinde muhasebe mesleğinden 1000 dolar kazandı.

1859’da Rockefeller, bu parayı , eski bir Folsom Mercantile College sınıf arkadaşı olan Maurice B. Clark’la kendi komisyon ticaret ortaklığına yatırım yapmak için babasından 1000 dolarlık bir krediye ekledi. Dört yıl sonra, Rockefeller ve Clark rafineri inşa ettiler, ancak iş dünyasında malların taşınması hakkında çok az şey bilen yeni bir ortak olan kimyager Samuel Andrews ile bölgesel patlayan rafineri ticareti alanına girdiler.

Bununla birlikte, 1865 yılına gelindiğinde, Maurice Clark’ın iki kardeşi de dahil olmak üzere beş kişiden oluşan ortaklar, işlerinin yönetimi ve yönü konusunda anlaşamamışlardı; bu nedenle, işi aralarında en yüksek teklif sahibine satmaya karar verdiler.

25 yaşındaki Rockefeller, 72.500 dolar teklifle kazandı ve Andrews’le ortak olarak Rockefeller And Andrews’ı kurdu. Kısacası, Rockefeller yeni petrol ticaretini ciddi bir şekilde inceledi ve anlaşmalarında istekli oldu. Rockefeller şirketi küçük başladı ancak kısa süre içinde büyük bir Cleveland rafinerisi sahibi olan OH Payne ve ardından başkaları ile birleşti. Şirketi büyüdükten sonra Rockefeller kardeşi (William) ve Andrews’un kardeşi (John) şirkete getirdi.

1866’da Rockefeller, rafine edilmiş petrolün %70’inin pazarlara gönderildiğini belirtti; bu yüzden Rockefeller, aracıları kesmek için New York City’de bir ofis kurdu, bu giderleri azaltmak ve kârı artırmak için mantıklı bir uygulama.

Bir yıl sonra, Henry M. Flagler gruba katıldı ve şirket Rockefeller, Andrews ve Flagler olarak yeniden adlandırıldı.

İş devam ederken işletme 10 Ocak 1870’de John D. Rockefeller ile birlikte Standard Oil Company olarak kuruldu.

13 Replies to “John D. Rockefeller Kimdir?”

 1. Avatar Yigit dedi ki:

  Soylentiye gore amerikayi yoneten aile olarak bir kac aileden birtanesi bunlar. Amerikada baskanlar degisiyor ancak poltikalar bubyuDen degismiyor

  • Avatar Sermet dedi ki:

   Söylenti değil, gerçekten de uzun süre ABD ve hatta tüm amerika kıtasının siyasetine yön vermişlerdir.

 2. Avatar aktueladam dedi ki:

  derin devlet işte

 3. Avatar Mehmet dedi ki:

  bir ara internette ölüm haberi fazla yer alıyordu. sırlarla dolu gizemli bir hayat. normal vatandaşlar olarak zor öğreniriz.

 4. Avatar Hüsnü dedi ki:

  amerika kıtasında yaşam mücadelesi veren yerli ırkların en büyük düşmanıdır kendisi. sömürü düzenini kuran ve özellikle güney ve orta amerika yerlilerinin emeklerini sömüren bir şahsiyettir.

  • Avatar emine dedi ki:

   sadece yerli ırklar mı . butun dunyanın neresind ebir savas varsa bu ailenin bir parmağı olabilir. amerikayı yonlendiren aile diyorlar

 5. Avatar Osman dedi ki:

  Kızını kavga etmiş gibi güney amerikaya gönderip, o halkların güvenini kazandırıp, ardından da onların güvenini kötüye kullanan arkadaş değil miydi bu rockefeller?

 6. Avatar Esma dedi ki:

  Rockefeller Türkiye ye de uzanmış kolları olduğunun farkındayım. Ayrıca Arap topraklarında ilk petrol işine giren amerikalıdır kendileri

 7. Avatar ragıp dedi ki:

  zaten Allah şeklini şemalini şeytana çevirmiş daha dünyadayken

 8. Avatar İlber dedi ki:

  Geberdi sonunda İlluminati nin hizmetkârı
  Çok ah aldı savaş baronu masum kanına girdi

 9. Avatar Ferhat dedi ki:

  iluminati başkanı ne güzel öldü

 10. Avatar arzu dedi ki:

  Mutlaka yahudidir bu ben bir yelerde görmüştüm ama şimdi açıklamalar ile daha iyi tanıdım.

 11. Avatar hasan kavak dedi ki:

  John D. Rockefeller hayatı sadece ticari başarısı ile sınırlandırılmamalı bence siyaset ve ülke yönetiminde daim etkin rol oynamışlardır ki buda ayın karanlık yüzü olsa gerek.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

"
Hekimim Yanımda Yatay Geçiş film izle yabancı film izle