İnsanlık Tarihinin En Çok Boyun Eğilen Adamı!

TARİH

AvatarYazar:

Sıradan bir insanı büyük bir lider yapan nedir? Neden binlerce insan kızgın güneşin altında bir kişiyi dinlemek için saatlerce bekler? Veya onun için savaş meydanlarında can verir. Onu sevdikleri için mi yoksa onun ideallerine inandıkları için mi.

Büyük bir lider, komutan, stratejist olan Cengiz Han doğduğunda avuçlarında kan vardı. Babası bu kanı erkek çocuğunun büyük bir savaşçı olacağına işaret olarak gördü ve erkek çocuğuna o ana kadar gördüğü, kendisini de savaş alanında mağlubiyete uğratan en büyük komutanın ismini verdi Temuçin!

Birbirlerinden bağımsız olarak hareket eden Moğol kabilelerini bir araya getirmeyi amacı olarak gören Temuçinin babası, Tatarlar ile savaş durumundaydu ve Tatarlar tarafından zehirlenerek öldürüldüğünde, Temuçin de oradaydı. Yaşı daha çok küçük olduğu için babasının kabilesi Temuçinin buyruğunda olmayı reddetti. Babasının can verdiği gün aslında Temuçin herşeyini kaybetti. uçsuz bucaksız bozkırda ailesiyle beraber açlığa mahkum oldu. Kartalıyla birlikte nasıl avlanılacağını öğrendi, henüz 10 yaşındayken avından büyük bir parça et koparmak isteyen üvey kardeşi ile yaşadığı kavga sonucunda onu öldürerek hayatı boyunca öldüreceği insanların ilk adımını atmış oldu.

16 Yaşındayken Burthe ile evlendi ama bir baskın sırasında Burthe kaçırıldı. Temuçin onu uzun bir süre sonra kurtarabildiğinde Burthe hamileydi. O yinede çocuğu öz oğlu gibi yetiştirdi. Kendisine eşlik eden çok az sayıda ki birliğiyle büyük savaşlar kazanmaya başlayınca ün kazandı ve birliği büyüdü. Kendisine eşit ve adil anlamına gelen Cengiz adını verdi. Büyük bir askeri stratejist olan Cengiz Han babasının görevlerini sürdürdü ve bütün Moğolları tek bir bayrak altında birleştirmek için önüne çıkan her engeli yok etti.

İlk saldırdığı devlet olan Kuzey Çin’e bu zulümleri yaşatmasının sebebi Moğolları sürekli kışkırtmasıydı. Kuzey Çin nüfusunun 3 te 2’sini yok edince Pekin de teslim olmayı reddeden 350 bin’den fazla insanı aç bırakarak öldürdü. Hazel Şal İmparatorluğuna yolladığı Moğol politikacı öldürülünce, Moğolun dış politikasıyla ilgilenen kişinin ölme iznini veren valiyi yakalayıp ağzına eritilmiş gümüş dökerek öldürmekten beter etti. Bütün şehir nüfusunu da yok edip, kentte hayvan dahil hiçbir canlı bırakmadı. Cengiz’in ordusun’dan 4 kat daha büyük olan Ruslar Cengiz Han’a kafa tutunca, onların da sonu değişmedi.

Esir alınan askerler yere yatırılıp üzerlerine bir platform kuruldu. Cengiz Han’ın ordusu zafer kutlamalarını bu platformun üzerinde yapınca, binlerce esir ezilerek öldürüldü. Uzak bölgelere seferler yapan Cengiz’in en büyük problemi, askerleri’nin yiyecek ihtiyacıydı. Bu sorunu eski bir türk geleneğinden faydalanarak çözdü. Avlanan hayvanların etlerini küçük parçalara böldürerek, askerlere dağıtırdı. Askerler bu etleri atları’nın eyerleri’nin altına koyarak, ezip güneşte kuruturdu. Adı pastırma olan bu gelenek günümüzde hala sürmekte.

Pastırma geleneğini bilmeyen Orta Doğu ve Avrupa halkları; at üstünde et yiyen, çekik gözlü kısa boylu bu insanları şeytan olarak adlandırmış, ve moğollar bu bölgelerde büyük bir korkuya neden olmuştu. Cengiz Han insanların korkularını kullanmayı iyi biliyordu. Veba hastalığı nedeniyle büyük korku yaşayan Avrupalılar teslim olmayı reddedince kalelerine mancınıklarla vebalı cesetleri fırlattı. Veba hastalığı salgın oalrak Avrupaya yayıldı ve Avrupa nüfusunun yaklaşık 3 te 1’i bu veba nedeniyle hayatını kaybetti öldü. Hayatta kalanlar’da şehirleri terk edip, dağlık alanlar’da yalnız yaşmaya başladı. Bu yaşanan olay tarihte yapılan ilk biyolojik savaş olarak kabul edilir.

Yaşamını yitirenler içinde Avrupa’nın bazı bölgelerinde öncesinde hiçbir Moğol askeri görmemiş Krallar bile vardı. Dünya nüfusunun yüzde 10’unu yok eden bu adam, tarihte ki en geniş topraklara sahip İmparatorluğu kurdu. Bu İmparatorluğa hükmedebilmek için Yassa adıyla bilinen son derece katı kurallar içeren yasaları çıkardı. Bunlar; “Her kim mal alır ve iflas eder, tekrar mal alır tekrar iflas eder, sonra tekrar mal alır tekrar iflas ederse üçüncü defadan sonra o kişi idam edilir” gibi yasalardı.

Bütün Moğolları tek bir bayrak altında birleştiren, hedeflediği her şeyi yapan Cengiz Han 60 yaşında öldü. Ölümünden önce farklı coğrafyalarda farklı kadınlarla ilişkiye girdiği için, bugün dünya üzerinde yaşayan her 200 kişiden biri direkt olarak Cengiz Han’ın soyundan gelmektedir. Cengiz Han’ın ölümüne yakın bir süre kala verdiği son karar sebebiyle, mezarının nerede olduğunun gizli tutulması için cenaze törenine katılan herkes öldürülmüştür.

One Reply to “İnsanlık Tarihinin En Çok Boyun Eğilen Adamı!”

  1. Avatar Aysem dedi ki:

    Cengiz Han bazılarına göre bir insanlık katili bazılarına göre ulubir önder. Ama bana sorarsanız sadece başarılı bir komutan. Ailesinin yarısının türk yarısının moğol olduğuda söyleniyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

"
Hekimim Yanımda Yatay Geçiş film izle yabancı film izle