İnsanlar Neden Hapşırıyor?

GenelYAŞAM

AvatarYazar:

Herkes hapşırır, ama bunu yapmamızın farklı sebepleri vardır. Hapşırmak için diğer bir terim aksırmadır. Her ne kadar utanç verici olsa da hapşırma faydalıdır. Hapşırmanın birincil amacı, yabancı partikülleri veya burnu tahriş edici mukozayı çıkarmaktır.

Hapşırma Nasıl Oluşur?

Genellikle, tahriş edici maddeler burun tüyleri tarafından yakalanmadığı ve burun mukozasına yapışmadığı zaman hapşırma oluşur. Tahriş, bir enfeksiyon veya alerjik reaksiyondan da meydana gelebilir. geniz boşluğundaki motor nöronlar trigeminal sinir yoluyla beyne dürtü verir. Beyin, diyafram, yutak, gırtlak, ağız ve yüzdeki kasları tutan bir refleks uyaranı ile cevap verir. Ağızda, dilin arkası yükselirken yumuşak damak ve küçük dil daralmaktadır. Hava, akciğerlerden kasılarak dışarı atılır, ama ağıza geçiş kısmen kapalı olduğu için, hapşırma hem burun hem de ağızdan çıkar.

Parlak Işıkta Hapşırma

Eğer parlak ışıkta hapşırıyorsanız, yalnız değilsiniz. Bilim adamları, insanların yüzde 18 ile 35’inin parlak ışığa tepki olarak hapşırdığını tespit etti.

Hapşırmanın Diğer Nedenleri?

Tahriş veya parlak ışığa tepki, hapşırmanın yaygın nedenleridir. Ama başka nedenlerde vardır. Bazı insanlar üşüdüklerinde hapşırabilirler. Bazı insanlarda size komik gelebilir ama kaşlarını kopardıklarında hapşırabilirler.

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

"
film izle yabancı film izle eros film izle Yatay Geçiş