Hidrojen Bombası VS Atom Bombası

BİLİM

AvatarYazar:

Bir hidrojen bombası ve bir atom bombası her iki nükleer silahtır, ancak iki cihaz birbirinden çok farklıdır. Özetle, bir atom bombası bir fisyon tertibatı, bir hidrojen bombası füzyon reaksiyonuna güç katmak için fisyon kullanır.Başka bir deyişle, bir atom bombası bir hidrojen bombasının tetikleyicisi olarak kullanılabilir.

ATOM BOMBASI TANIMI
Atom bombası , nükleer fisyonla açıklanan aşırı enerjiden dolayı patlayan bir nükleer silahtır . Bu nedenle, bu tür bombalar bir fisyon bombası olarak da bilinir. “Atomik” kelimesi kesinlikle tam değildir, çünkü atomun veya elektronlarının tamamından çok, fizyon (protonları ve nötronları) ile ilgilenen atomun çekirdeğidir.

Bu, patlayıcı maddeleri kullanarak alt kritik malzemenin sıkıştırılmasıyla ya da alt kritik bir kütlenin bir bölümünün başka bir bölümüne atılmasıyla sağlanabilir. Bölünebilir malzeme, zenginleştirilmiş uranyum veya plütonyumdur . Tepkimenin enerji çıkışı, patlayıcının TNT’nin 500 kilotonuna eşdeğerdir. Bomba ayrıca, ağır çekirdeklerin küçük parçalara ayrılmasından kaynaklanan radyoaktif fisyon fragmanlarını serbest bırakmaktadır.

HİDROJEN BOMBASI TANIMI

Bir hidrojen bombası veya H-bombası, nükleer füzyon tarafından salınan yoğun enerjiden patlayan bir nükleer silah türüdür . Hidrojen bombalarına termonükleer silahlar da denilebilir. Enerji, hidrojen ,döteryum ve trityum izotoplarının kaynaşmasından oluşur.

Büyük bir termonükleer cihazda, cihazın veriminin yaklaşık yarısı tükenen uranyumun fisyonundan gelir. Füzyon reaksiyonu gerçekten düşüşe katkıda bulunmaz, ancak reaksiyon fisyon nedeniyle tetiklendiğinden ve daha fazla ayrışmaya neden olduğundan, H-bombaları en az atom bombaları kadar az yağış üretir. Hidrojen bombaları, TNT megatonlarına eşdeğer atom bombalarına kıyasla çok daha yüksek verim sağlayabilir. Patlatılan en büyük nükleer silah olan Çar Bomba, 50 megatonluk bir hidrojen bombasıydı.

ATOM BOMBASI VE HİDROJEN BOMBASI
Her iki nükleer silah türü de az miktarda maddenin büyük miktarlardaki enerjisini serbest bırakır ve enerjilerinin çoğunu fisyona bırakır ve radyoaktif şiddet üretir. Hidrojen bombası, potansiyel olarak daha yüksek bir verime sahiptir ve inşa edilmesi daha karmaşık bir cihazdır.

7 Replies to “Hidrojen Bombası VS Atom Bombası”

 1. Avatar Soner dedi ki:

  Her ikisi de yıkıcı nükleer bir silah, inşallah böylesine tehlikeli silahlar bir daha kullanılmaz.

 2. Avatar ahsen dedi ki:

  hidrojen bombası atom bombasına göre cok daha etkili diyeb biliyorum. ama ikisininde oldurucu gucu cok kuvvetli. dunyanın sonunu getirecek silahlardan

 3. Avatar İhsan dedi ki:

  Atom bombasi einstein fikirlerinuzerine yapildi ancak einhtein bilseydi boyle bir bomba olacagini saniyorum hicncalismaya baslamazdi

 4. Avatar aydan dedi ki:

  Bence einstein biliyordu o kadar zeki insan bilmez mi o insanların bunu kötüye kullanacağını .

 5. Avatar Mehmet dedi ki:

  bunlardan çok daha fenası var da kamuyonu bilmiyor ben diyim size.

 6. Avatar yelda dedi ki:

  ikiside birbirinden korkunc bombalar. insanların silahlara harcadığı para ve enerjiyi iyiliğe harcaması gerek. ozaman aclık ortadan kalkar

 7. Avatar mine dedi ki:

  hidrojen ve atom bombası bunlar kimyasal olarak tehlikeli ama mehmet arkadaşın dediği gibi şuan en büyük bomba en tehlikelisi tabi soyalmedya diyebiliriz

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

"
Hekimim Yanımda Yatay Geçiş film izle yabancı film izle