Gwangju Katliamı 1980

TARİH

AvatarYazar:

Onbinlerce öğrenci ve diğer protestocular 1980 ilkbaharında güneybatı Güney Kore’de bir şehir olan Gwangju (Kwangju) sokaklarına dökülürler. Geçen yıl düzenlenen bir darbeden beri yürürlükte olan sıkıyönetim devletini protesto ediyorlardı, diktatör Park Chung-hee’yi yıkmış ve yerine askeri güç generali General Chun Doo-hwan getirmişti .

Protestolar diğer şehirlere yayıldı ve protestocular silah depoları için orduya baskın yaparken, yeni cumhurbaşkanı sıkıyönetim ilan etti.
Üniversiteler ve gazete daireleri kesti ve siyasi faaliyet yasaklandı. Buna tepki olarak, protestocular Gwangju’yu ele geçirdi. 17 Mayıs’ta Başkan Chun, Gwangju’ya ayaklanma dişli ve canlı cephane ile silahlı kuvvetler ek asker gönderdi.

Gwangju Katliamı’nın Geçmişi
26 Ekim 1979’da, Güney Koreli Başkan Park Chung-hee, Seul’deki bir gisaeng konağını (Kore geyşa evi) ziyaret ederken suikaste kurban gitti . General Park, 1961 askeri darbesinde iktidarı ele geçirdi ve Merkezi İstihbarat Müdürü Kim Jae-kyu onu öldürüp bir diktatör olarak yönetti. Dünya petrol fiyatlarının hızla yükselmesiyle ortaya çıkan, ülkenin artan ekonomik sıkıntıları üzerine öğrenci protestolarına yönelen, giderek zorlanan darbeden dolayı cumhurbaşkanını katlettiğini iddia etti.

Ertesi sabah, sıkıyönetim ilan edildi.Siyasi konuşmalar ve her türlü toplantılar yasaklandı. Bununla birlikte, birçok Koreli vatandaşlar, siyasi tutsaklara yönelik işkenceyi durdurmak için diğer şeylerin yanında vaat eden sivil bir hareket başkanı Choi Kyu-hah’a sahip oldukları için, değişim hakkında iyimser davrandılar.

12 Aralık 1979’da, Başkan Park’ın suikastını soruşturmakla görevli Ordu Güvenlik Komutanlığı Genel Sekreteri Chun Doo-Hwan, ordu genelkurmay başkanını cumhurbaşkanını öldürmek için komplo yapmakla suçladı. Genel Chun askerlerini aşağı sipariş DMZ ve yoldaşı generallerinden otuz tutuklayarak suikastta onlara suç ortaklığı tüm suçlayarak Seul Savunma Bakanlığı binasını işgal etti. General Chun, bu vuruşla Güney Kore’de etkili bir şekilde iktidarı ele geçirdi.

Sıkıyönetimini tüm ülkeye genişletti ve polis ekiplerini, potansiyel muhalifleri sindirmek için demokrasi yanlısı liderlerin ve öğrenci organizatörlerinin evlerine yolladı. Bu korkutma taktiklerinin hedefleri arasında, Gwangju’daki Chonnam Üniversitesi’ndeki öğrenci liderleri vardı .
1980 Mart ayında yeni bir dönem başladı ve siyasi etkinlikler için kampus dışına çıkarılan üniversite öğrencileri ve profesörlerin geri dönmesine izin verildi. Onların basın özgürlüğü ve sıkıyönetimine son veren özgür ve adil seçimler dahil olmak üzere reform çağrısı, dönem ilerledikçe daha da büyüdü. 15 Mayıs 1980’de yaklaşık 100.000 öğrenci Seul İstasyonu’nda reform talep etti.

İki gün sonra, General Chun, üniversiteleri ve gazeteleri bir kez daha kapatarak, yüzlerce öğrenci liderini tutuklayarak ve Gwangju’nun Kim Dae-jung’ı da dahil olmak üzere yirmi altı siyasi muhalefeti tutuklayarak daha sert sınırlamalar ilan etti.

GWANGJU KATLİAMINDA YARALILAR

Chun Doo-hwan hükümeti, Gwangju İsyan’da 144 sivil, 22 asker ve dört polis memurunun öldürüldüğünü belirten bir rapor yayınladı. Ölüm ücretine itiraz eden herkes tutuklanacaktı.. Bununla birlikte, sayım sonuçlarına göre, bu dönemde Gwangju’nun yaklaşık 2.000 vatandaşı ortadan kayboldu.
Öğrenci kurbanlarının azlığı, çoğunlukla 24 Mayıs’ta ölenler, Gwangju yakınlarındaki Mangwol-dong Mezarlığında gömüldü. Ancak görgü tanıkları, şehrin eteklerinde birkaç toplu mezara dökülen yüzlerce cesedin görüldüğünü anlatıyor.

SONRASINDA İSE
Korkunç Gwangju Katliamının ardından, General Chun yönetimi en meşruiyetini Kore halkının gözünde kaybetti. 1980’ler boyunca gerçekleştirilen demokrasi gösterileri Gwangju Katliamı’nı göstererek faillerin cezalandırılmasını talep etti.

General Chun, 1988 yılına kadar başkanlık yapmış ve yoğun baskı altında demokratik seçime izin vermiştir. Isyanı desteklemekle suçlanan ölüm cezasına çarptırılan Gwangju’dan siyasetçi olan Kim Dae-Jung bir af ve cumhurbaşkanlığı için koştu. Kazanamadı, ancak daha sonra 1998’den 2003’e kadar cumhurbaşkanı olarak görev yapacak ve 2000’de Nobel Barış Ödülü almaya devam etmişti .

Eski Başkan Chun, 1996 yılında yolsuzluk ve Gwangju katliamındaki rolü nedeniyle ölüme mahkûm edildi. Tablolar döndürülürken, Başkan Kim Dae-jung 1998 yılında göreve başladığında cezasını erteledi.

Gerçekten de, Gwangju Katliamı Güney Kore’de demokrasi için yapılan uzun mücadelede bir dönüm noktası oldu. Bu korkunç olay neredeyse on yılda olmasına rağmen, özgür ve adil seçimler ve daha şeffaf sivil toplumun yolunu açtı.

16 Replies to “Gwangju Katliamı 1980”

 1. Avatar Mehmet dedi ki:

  Gwangju katliamı güney kore’nin gelişimi açısından önemli bir dönüm noktası.

 2. Avatar selami dedi ki:

  bu tür katliamların ben kuzey korede olduğunu biliyordum. demekki gecmiste guney korede kuzeyden esinlenmiş

  • Avatar Çağrı dedi ki:

   Kuzey Kore’dekilerin birçoğu bilinmiyor; aradaki fark bu. iki ülkenin de 1980’lere kadar mantık olarak birbirinden farkı yoktu

 3. Avatar Esma dedi ki:

  Güney kore insanın maalesef tarihte yaşadığı bir çok sorun bulunmaktadır ve maalesef hala bu tür sorunlar ülkede devam etmektedir.

 4. Avatar serap dedi ki:

  katliamlara soykırımlara her ne ülkeden olursa olsun hangi dinden olursa olsun ben karşıyım.

 5. Avatar idris dedi ki:

  Amerikanın bastırılmasına yardımcı olduğu olaylar serisi Gwangju Katliamı korede yaşanan zor dönem

 6. Avatar kemal dedi ki:

  o dönem dünya üzerinde pek çok ülkede yaşanan olaylardan bir benzeri Gwangju Katliamı

 7. Avatar suna dedi ki:

  İnsanlar kadar kötü ve aynı zamanda insanlar kötü yaratık yok. tabi iyiler az.

 8. Avatar sebat dedi ki:

  bunların hesabı öbür dünyada sorulacak bunları yapan insan ama ne yazı ki bizde insanız çok şükür onlar gibi değiliz.

 9. Avatar Barış dedi ki:

  Gwangju Katliamı tarihin en kanlılarından biridir. Kore tarihi için de bir yüz karasıdır.

 10. Avatar Ferit dedi ki:

  Güney Korenin çok kişiden intikam alacağından eminim çok üzülüyorum hem de çok iyi insanlar Güney Koreliler.

 11. Avatar sinem dedi ki:

  tarih tekerrür eder ve ne yazık ki her zaman buna benzer katliamlar bazı senelerde olmuştur.

 12. Avatar Buket dedi ki:

  Bu olayı anlatan bir dizi var endless love 2014 yılında çekilmiş ama 70li yıllar ve 90lı yıllar arasını anlatan çok mükemmel diZidir.

 13. Avatar İzmitli dedi ki:

  A taxi driver kore yapım film bu katliamın konusunu işlemişler izlemenizi tavsiye ederim

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

"
film izle yabancı film izle