Cerrahi Sonrası Vücuttan Çıkan Cisimler!

BİLİM

AvatarYazar:

Ameliyat sırasında hastaların çoğu bedenlerinde yabancı cisimler bırakılabilceğini düşünmemektedir. Araştırmalarda ise bu türden binlerce olay (4,500 ila 6,000) her yıl meydana geldiği gözlemleniyor. Ameliyattan sonra saklanan cerrahi aletler, bir takım ciddi sağlık sorunlarına neden olabilir ve hatta ölümle sonuçlanabilir. Yabancı cisimleri bir hastanın bedenine bırakmak, fazladan güvenlik önleminin yapılmaması oluşan bir hatadır.

ÇIKAN CİSİMLER
Cerrahın türüne bağlı olarak, cerrahların tek bir işlem sırasında 250’den fazla cerrahi alet ve aleti kullandığı tahmin edilmektedir. Bu cisimler ameliyat sırasında takip etmek zordur ve bazen geride kalırlar. Ameliyat sonrası bir hastada sıkça bulunan cerrahi nesnelerin türleri arasında şunlar bulunur:
Sünger, neşter, makas, havlu, boşaltma ipuçları, iğneler, kılavuz teller, kelepçeler, cımbız,forseps,cerrahi maskeler, ölçme aygıtları, cerrahi eldivenler, borular.
Bir hastanın içinde kalan en yaygın cisimler iğneler ve süngerlerdir. Özellikle süngerler, ameliyat sırasında kan emmek için kullanıldığı ve hastanın organları ve dokularıyla karışmaya eğilimli oldukları için takip etmek zordur . Bu olaylar çoğunlukla karın cerrahisi sırasında ortaya çıkar.   Cerrahi nesnelerin bir hastanın içinde bırakıldığı en yaygın alanlar karın, vajina ve göğüs boşluğudur.

BU HATANIN SEBEPLERİ
Cerrahi nesneler, birtakım nedenlerden ötürü bir hastanın içinde istemeden bırakılmıştır. Hastaneler, ameliyat sırasında kullanılan süngerlerin ve diğer cerrahi araçların sayısını takip etmek için genellikle hemşire veya teknisyene güvenir. Cerrahi acil bir sonuçla yorgunluk ya da kaos nedeniyle yanlış sayım yapılabileceği için insan hatası ortaya çıkar.
Birkaç faktör ameliyattan sonra bir nesnenin geride bırakılma riskini artırabilir. Bu faktörler ameliyat sırasında ortaya çıkan beklenmedik değişiklikleri, hastanın vücut kütle indeksi yüksek, birden fazla ameliyat gereklidir, birden fazla cerrahi ekip içerediği için unutabilinir.

BU HATANIN SONUÇLARI
Cerrahi aletlerin bir hastanın vücudunda bırakılmasının sonuçları, zararsızdan ölümcül olarak değişir. Hastalar vücutlarının içinde yabancı cisimlerin bulunduğunun farkında olmadan aylarca ya da yıllarca sürebilir. Süngerler ve diğer cerrahi aletler, enfeksiyona, şiddetli ağrıya, sindirim sistemi problemlerine, ateş, şişme, iç kanama, iç organlara hasar verme , engeller, iç organların bir kısmının kaybedilmesi, hastanede kalış sürelerinin uzaması, nesneyi çıkarmak için ek cerrahi, hatta ölümle bile sonuçlanabilir.
Hastalarda bırakılan cerrahi nesnelerin örnekleri arasında şunlar bulunur:
Bir Wisconsin hastanesinde bir hasta kanser ameliyatı geçiriyordu ve karnının içine 13 inç cerrahi retraktör bırakıldı.
Kaliforniya’daki bağırsak cerrahisini takiben bir adamın karnında ( karaciğerinin arkasında ) altı inçlik bir metal cerrahi kelepçe kalmıştı . Daha da şaşırtıcı olan şey, bir ameliyat sonrasında aynı hastanın içinde kelepçe bırakıldığında ikinci kez olmasıdır.
Cerrahi makas uterus kanseri ameliyatı geçirmiş bir kadının içinde bırakıldı.
Histerektomi geçirmiş bir kadının içinde cerrahi bir eldiven kaldı.
Kalp baypas ameliyatı geçiren bir adamın karnının içine iki inçlik bir neşter kalmıştı .

ÖNLENME YÖNTEMLERİ
Büyük cerrahi aletler hastaların içinde genellikle kalmamaktadır. Cerrahi süngerler saklanmış ameliyat sonrası geride bırakılan nesnelerin çoğunu oluşturur. Bazı hastaneler, bu maddelerin algılanmasını ve bir hastanın içinde kalmamasını sağlamak için sünger izleme teknolojisini kullanmaktadır. Süngerler, yanlış sayım riskini azaltmak için kullanıldığında barkodlanır ve taranır. Tutarsızlıkların olmamasını sağlamak için ameliyattan sonra tekrar taranırlar. Sünger izleme teknolojisinin bir diğer türü ise radyo frekanslı süngerler ve havluları içerir.

Bu parçalar hastanın ameliyathanede iken bir röntgen tarafından algılanabilir. Bu tip cerrahi nesne izleme yöntemlerini kullanan hastaneler, bildirilen tutulmuş cerrahi nesnelere oranla önemli oranda bir düşüş bildirmişlerdir. Sünger izleme teknolojisini benimsemek, hastalarda kalıcı cerrahi nesneleri kaldırmak için ek ameliyat yapmak zorunda kalmadan daha maliyete etkin olduğu kanıtlanmıştır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

"
film izle yabancı film izle