Facebook’ta Yaş Sınırı Neden 13 ?

YAŞAM

AvatarYazar:

Hiç bir Facebook hesabı oluşturmaya çalıştınız mı ve bu hata mesajını aldınız mı:

“Facebook’a kaydolmaya uygun değilsin.”

Öyleyse, büyük olasılıkla Facebook’un yaş sınırına uymuyorsunuzdur.

Facebook ve diğer çevrimiçi sosyal medya siteleri ve e-posta servisleri, federal yasayla, 13 yaşından küçük çocukların ebeveynlerinin veya yasal koruyuculardan izin almadan hesaplar oluşturmalarına izin verilmesi yasaktır.

Facebook’un yaş sınırı tarafından reddedildikten sonra şaşırmanız durumunda, bir Facebook hesabı oluştururken kabul ettiğiniz ” Haklar ve Sorumluluk Beyannamesi ” nde yer alan bir hüküm var : “13 yaşından küçükseniz Facebook kullanmayacaksınız.”

 

GMAIL VE YAHOO! IÇIN YAŞ SINIRI

Aynı şey, Google’ın GMail’i ve Yahoo! gibi web tabanlı e-posta hizmetleri için de geçerli! Posta.

13 yaşında değilseniz, bir Gmail hesabına kaydolmaya çalışırken bu mesajı alırsınız: “Google hesabınızı oluşturamadı, bir Google Hesabınız olması için belirli yaş gereksinimlerini karşılamanız gerekir.”

13 yaşın altındaysanız ve bir Yahoo! hesabına kaydolmaya çalışıyorsanız posta hesabı ile birlikte gönderildiğinde de şu mesajla geri çevirileceksiniz: “Yahoo! Tüm kullanıcılarının, özellikle de çocukların güvenliği ve gizliliği konusunda endişe duyuyor. Bu nedenle, 13 yaşın altındaki çocukların ebeveynleri çocuklarına izin vermesi gerekmektedir. Bunu yapabilmek için bir Yahoo! Aile Hesabı oluşturulmalı.”

 

FEDERAL YASALAR YAŞ SINIRI SETLERI

Peki neden Facebook, GMail ve Yahoo!’da yaş sınır var? 1998’de yürürlüğe giren federal bir kanun olan Çocukların Çevrimiçi Gizliliğini Koruma Yasası’na göre izin verilmektedir .

Çocukların Çevrimiçi Gizliliğini Koruma Yasası, iPhone’lar, iPad’ler gibi mobil cihazların ve Facebook, Google+ dahil olmak üzere sosyal paylaşım ağlarının kullanımını artırmaya yönelik değişiklikler de dahil olmak üzere kanunen imzalandıktan sonra güncellendi.

Güncellemeler arasında, web sitesinin ve sosyal medya hizmetlerinin, ebeveynlerden veya velilerden izin almadan ya da onay almadan 13 yaşın altındaki kullanıcılardan coğrafi konum bilgileri, fotoğrafları veya videoları toplayamadığı bir gereklilik vardır.

 

ÇOCUKLARIN ÇEVRİMİÇİ GİZLİLİĞİNİ KORUMA YASASI ETKİLİ Mİ?

Kongre, Çocukların Çevrimiçi Gizliliğini Koruma Yasası’nı, her ikisi de internete erişim ve kişisel bilgisayarların yaygınlaşmasıyla birlikte fuhuş pazarlamacılığının yanı sıra kaçırma ve kaçırma gibi şeylerden gençleri korumak için tasarlandı.

Ancak birçok şirket, pazarlama çalışmalarını yalnızca 13 yaş ve üzeri kullanıcılara yönelik olarak kısıtlamıştır; bu da, yaşları hakkında yalan söyleyenlerin bu kampanyalara ve kişisel bilgilerinin kullanılmasına maruz kalma ihtimalinin çok yüksek olduğu anlamına gelir.

2010’da bir Pew İnternet araştırması şu sonuca varmıştır:

Gençler, sosyal paylaşım sitelerinin hırslı kullanıcıları olmaya devam ediyor. Eylül 2009 itibarıyla, 12-17 yaşlarındaki Amerikalı gençlerin %73’ü çevrimiçi sosyal ağ web sitesini kullandı; bu istatistik, Kasım 2006’da %55 ve 2006’da %65’ten yukarı doğru tırmanmaya devam etti.

One Reply to “Facebook’ta Yaş Sınırı Neden 13 ?”

  1. Avatar Önder dedi ki:

    Yaş sınırının neden 13 olduğunu anlamıyordum.Niye öyle olduğunu şimdi anladım teşekkürler.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

"
Hekimim Yanımda Yatay Geçiş film izle yabancı film izle