Elon Musk Biyografi

GenelYAŞAM

AvatarYazar:

Elon Musk, Web tüketicileri için bir para transfer hizmeti olan PayPal’ın, Uzay Araştırması Teknolojileri (Space Exploration Technologies) SpaceX’in ve kurmak için ve elektrik üreten Tesla Motors’un kurucusu olarak bilinir.

 

Elon Musk 1971’de Güney Afrika’da dünyaya geldi. Babası mühendis, annesi beslenme uzmanıydı. Musk, on iki yaşına gelindiğinde, bilgisayar oyuncusu olan bir fanatikti, kendi video oyunlarının kodunu yazmıştı. Blastar adlı bir uzay oyunu, Preteen’in kâr amacıyla sattığı bir oyundu. Elon Musk, Kanada’daki Queen’s University’ye girdi ve Pennsylvania Üniversitesi’ne geçti. Orada ekonomi ve fizikte iki lisans derecesi aldı. Enerji fiziğinde doktora derecesi elde etmek amacıyla Kaliforniya’daki Stanford Üniversitesi’ne kabul edildi . Bununla birlikte, Musk’un yaşamı dramatik bir şekilde değişmek üzereydi. Sayfanın son satırında Elon Musk Sözleri‘ni bulabilirsiniz.

 

İLK FIRMA – ZIP2 CORPORATION:

1995’te, yirmi dört yaşındayken Elon Musk, Zip2 Corporation adlı ilk şirketini kurmak için sadece iki gün dersin ardından Stanford Üniversitesinden ayrıldı. Zip2 Corporation, New York Times ve Chicago Tribune gazetelerinin yeni çevrimiçi sürümleri için içerik sağlayan çevrimiçi bir şehir rehberi idi. Musk, yeni işini ayakta tutmak için çabaladı ve sonunda Zip2’nin çoğunluğu kontrole tabi tutarak 3.6 milyon dolarlık yatırım karşılığında girişim kapitalistlerine sattı.

1999’da Compaq Computer Corporation, Zip2’yi 307 milyon dolara satın aldı . Bu miktarın dışında, Elon Musk’un payı 22 milyon dolar idi. Musk, yirmi sekiz yaşındayken bir milyoner haline geldi.

Aynı yıl Musk bir sonraki şirkete başladı.

 

ONLİNE BANKACILIK

1999’da Elon Musk, X.com’u Zip2’nin satışından 10 milyon dolarla başlattı. X.com bir çevrimiçi bankaydı ve Elon Musk, bir alıcının e-posta adresini kullanarak parayı güvenli bir şekilde aktarma yöntemi icat etti.

2000 Elon Musk Firması

2000 Elon Musk Firması

PAYPAL

2000 yılında X.com, PayPal adında bir İnternet para transferi işlemi başlatan Confinity adlı bir şirket satın aldı. Elon Musk, X.com/Confinity Paypal adını değiştirdi ve şirketin çevrimiçi bankacılık odaklılığını global bir ödeme aktarım sağlayıcısı haline getirmeye odaklandı.

2002 Elon Musk Firması

2002 Elon Musk Firması

UZAY ARAŞTIRMA TEKNOLOJİLERİ

Elon Musk, 2002 yılında SpaceX’i Uzay Araştırması Teknolojileri (Space Exploration Technologies) olarak adlandırdı. Elon Musk Mars’ın araştırmalarını destekleyen kar amacı gütmeyen bir kuruluş olan Mars Topluluğu’nun uzun süredir üyesidir ve Musk Mars’ta bir sera kurmakla ilgileniyor. SpaceX, Musk’un projesini etkinleştirmek için roket teknolojisi geliştiriyor.

2004 Elon Musk Firması

2004 Elon Musk Firması

TESLA MOTORS

2004’te Elon Musk, tek ürün mimarı olan Tesla Motors‘u kurdu. Tesla Motors elektrikli araçlar kuruyor . Şirket, bir elektrikli spor otomobil olan Tesla Roadster, Model S, bir ekonomi modeli dört kapı elektrikli sedan inşa etti ve gelecekte daha uygun fiyatlı kompakt otomobiller inşa etmeyi planlıyor.

2016 Elon Musk

2006 Elon Musk Firması

SOLARCITY

2006’da Elon Musk , kuzeni Lyndon Rive ile fotovoltaik ürünler ve hizmetler şirketi SolarCity’yi kurdu .

2015 Elon Musk Firması

2015 Elon Musk Firması

OPENAI

Aralık 2015’te Elon Musk, insanlığın yararına yapay zeka geliştirmek için bir araştırma şirketi olan OpenAI’nin kurulduğunu ilan etti.

2016 Elon Musk Firması

2016 Elon Musk Firması

NUERALINK

Musk, 2016’da insan beynini yapay zekayla bütünleştirmek için bir nevroteknoloji başlangıç ​​şirketi olan Neuralink’i kurdu. Amaç insan beynine yerleştirilebilen ve insanları yazılımla birleştiren cihazlar yaratmaktır.

ELON MUSK SÖZLERİ

 • “Başarısızlık burada bir seçenek, işler başarısız olursa, yeterince yenilikçi değilsindir.”
 • “Bence, yaptıklarınızı ve bunu daha iyisini nasıl yapabileceğinizi sürekli düşündüğünüz bir geribildirim döngüsü oluşturmak çok önemlidir. Bu tek en iyi tavsiyedir: işleri daha iyi nasıl başaracağınızı sürekli kendiniz sorgulayın.”
 • “Sabah kaktığınızda geleceğin daha iyi olacağını düşünüyorsanız, bu parlak bir gündür. Aksi takdirde, öyle değil.”
 • “Bir şey söylerim ve sonra genellikle olur. Belki zamanında değil, ama genellikle olur.”
 • “Sürdürülebilir enerjiniz yoksa, sürdürülebilir olmayan enerjiniz var demektir. Tesla gibi bir şirketin temel değeri, sürdürülebilir enerjinin gelişini aksi halde gerçekleştireceğinden daha hızlı bir şekilde hızlandırdığı derecedir.”
 • “SpaceX’in bensiz misyonunu devam ettirme ihtimalini en üst düzeye çıkaran bir dünya inşa etmeye çalışıyorum.”
 • “Afrika’da doğdum. Kaliforniya’ya geldim, çünkü yeni teknolojilerin hayata geçirilebileceği bir yer var ve geçerli bir rakip görmüyorum.”

 

4 Replies to “Elon Musk Biyografi”

 1. Avatar Demir Eşbükey dedi ki:

  Gerçekten çok başarılı bir insan. Azim ve sabrın sonunda yapılamayacak hiçbirşey yok.

 2. Avatar Batuhan dedi ki:

  Elon Musk‘un hayatı gerçekten ilham kaynaklarımdan birisi. Yaptıkları ve hedefleri çok etkileyici. Genelde açık kaynak kod olarak çalışmalarını paylaşarak diğer firmalarında yararlanması sağlıyor. Tebrik edilesi bir insan.

 3. Avatar Mehmet dedi ki:

  elon musk‘ın hayranıyım ve muhteşem bir geçmişi var.. onun yolundan gidiyorum idolüm

 4. Avatar Ercan dedi ki:

  Gerçek dünyanın Tony Stark’ı benzetmesini boşa yapmıyorlar. Elon Musk-Tesla SpaceX ve Muhteşem Geleceğin Peşinde isimli kitabı almayı düşünüyorum.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

"
Hekimim Yanımda Yatay Geçiş film izle yabancı film izle