Dünyada Kaydedilen En Yüksek Sıcaklık

COĞRAFYA

AvatarYazar:

Dünyanın en yüksek sıcaklığı 134.0 ° F (56.7 ° C), Death Valley, California’daki Furnace Creek Ranch tarafından tutuluyor. Bu küresel sıcaklığa 10 Temmuz 1913’te ulaşıldı.

AFRİKA’DA EN YÜKSEK SICAKLIK

Dünyanın en yüksek sıcaklığının ekvator Afrika’sında olduğunu düşünmüş olsanız da, öyle değildi. Şimdiye kadar Afrika’da kaydedilen en yüksek sıcaklık, Sahra Çölü’nün kuzey kenarında bulunan Afrika’nın kuzeyindeki Tunus’taki Kebili’de (55.0 ° C) 131.0 ° F (55.0 ° C) idi.

 

ASYA’DA EN YÜKSEK SICAKLIK

Asya’nın muazzam kıtasında şimdiye kadar kaydedilen dünyanın en yüksek sıcaklığı Asya’nın ve Afrika’nın birleşme noktasının yakınında, Asya’nın batı kenarında idi. Asya’daki en yüksek sıcaklık İsrail’deki Tirat Tzvi’de kaydedildi. 21 Haziran 1942’de, yüksek sıcaklık 129.2 ° F (54.0 ° C) ‘ye ulaştı.

 

AVUSTRALYA’DA EN YÜKSEK SICAKLIK

Avustralya’da kaydedilen en yüksek sıcaklık, Stuart Range’de neredeyse ülkenin merkezinde bulunan Güney Avustralya’daki Oodnadatta’da idi. Oodnadatta’da 2 Ocak 1960’da 123.0 ° F (50.7 ° C) sıcaklığa ulaşıldı.

 

AVRUPA’DA EN YÜKSEK SICAKLIK

Yunanistan’ın başkenti olan Atina, şimdiye kadar Avrupa’da kaydedilen en yüksek sıcaklığa sahip olma rekorunu elinde tutuyor. 118.4 ° F (48.0 ° C) sıcaklığa, 10 Temmuz 1977’de Atina’nın hemen yanı başında, kuzeybatısında bulunan Elefsina kasabasında ulaşıldı. Atina Ege Denizi sahilinde bulunuyor, ancak görünüşe göre, deniz 10 Temmuz 1977’de Atina bölgesini çok serin tutmadı.

 

GÜNEY AMERIKA’DA EN YÜKSEK SICAKLIK

11 Aralık 1905’te, Güney Amerika tarihinde en yüksek sıcaklık, Arjantin, Rivadavia’da 120 ° F (48.9 ° C) sıcaklıkta kaydedildi.

Rivadavia, Arjantin’in kuzeyinde, Andechas’ın doğusunda, Gran Chaco sınırındaki Paraguay sınırının hemen güneyinde bulunuyor.

 

ANTARTİKA’DAKİ EN YÜKSEK SICAKLIK

Son olarak, Dünya bölgeleri için en düşük yüksek sıcaklık aşırılığı Antarktika’dan geliyor. En güneydeki kıtanın yüksek sıcaklığı 5 Ocak 1974’te Scott Coast’ta Vanda İstasyonunda, sıcaklık 59 ° F (15 ° C) dereceye ulaştığında elde edildi!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

"
Hekimim Yanımda Yatay Geçiş film izle yabancı film izle