Dünya Nüfusunun %5’ini Öldüren İspanyol Gribi

TARİH

AvatarYazar:

Grip virüsleri her yıl insanları hasta ediyor. Hatta çeşitli gripler insanları öldürebilir. Ancak genellikle çok genç veya yaşlılarda meydana gelir. 1918’de grip, çok daha tehlikeli bir hastalık haline dönüştü. Bu yeni ölümcül gribi çok garip davrandı; gençleri ve sağlıklı kişileri hedef alıyor gibiydi, özellikle 20 ila 35 yaşları arasındaki kişilere bulaşarak ölümcül sonuçlar yaratıyordu. Mart 1918’den 1919 baharına kadar üç dalgada bu ölümcül grip, dünyaya hızlı bir şekilde yayılmış ve yüz milyonlarca insana bulaşarak 50 milyon ila 100 milyon (dünyadaki nüfusun %5’inden fazlasını) öldürmüştür.

İSPANYOL GRİBİNİN İLK BİLDİRİLEN VAKALARI
İspanyol gribinin ilk olarak nereden vurulduğuna kimse tam emin değil. Bazı araştırmacılar, Çin’deki kökenleri işaret ederken, bazıları Kansas’daki küçük bir kasabayı belirtti. En iyi kaydedilen ilk olay Fort Riley’de gerçekleşti.

Fort Riley, Kansas’taki bir askeri karakoltu. Yeni askerler, I. Dünya Savaşı’nda savaşmak için Avrupa’ya gönderilmeden önce eğitildi.

11 Mart 1918’de, şirketten yemek alan Albert Gitchell, ilk başta kötü soğuk algınlığı olduğu ortaya çıktı. Gitchell revire gitti ve izole edildi. Bir saat içinde birkaç ek asker aynı semptomlarla birlikte aşağı indi ve aynı zamanda diğer askerlerden ayırılıp karantinaya alındı.

Belirtileri olanları ayırma girişimine rağmen, bu aşırı derecede bulaşıcı grip, Fort Riley’den hızla yayıldı.

Beş hafta sonra, Fort Riley’de 1.127 asker İspanyol gribiyle yüzleşti; 46’sı öldü.

GRİP YAYILIR VE ADINI ALIR
ABD genelindeki diğer askeri kamplarda aynı gribin raporları kaydedildi. Kısa süre sonra grip, gemide bulunan askerler nakliye gemilerine bulaştırdı. Her ne kadar isteyerek olmasa da, Amerikan birlikleri bu yeni gribi Avrupa’ya getirdi. Mayıs ayının başından itibaren grip, Fransız askerlerine de saldırmaya başladı. Grip, Avrupa’da dolaşarak neredeyse her ülkede insanlara bulaştı.
Grip, İspanya’yı dolaştığında, İspanyol hükümeti salgını açıkladı. Birinci Dünya Savaşı’nda yer almayan ve grip tarafından vurulan ilk ülke İspanya’dır; Bu nedenle, sağlık raporlarını sansürlemeyen ilk ülke oldu. Çoğu kişi ilk kez İspanya’ya saldırısından kaynaklanan grip hakkında bilgi aldığından, yeni gribe İspanyol gribi adı verildi.

Daha sonra İspanyol gribi Rusya , Hindistan , Çin ve Afrika’ya yayılmıştı . Temmuz 1918’in sonunda, tüm dünyadaki insanlara bulaştırdıktan sonra, bu ilk grip dalgası çöktü.

İSPANYOL GRİBİ İÇİN ÖNLEM ALMAK
İspanyol gribinin şiddeti endişe vericiydi. Dünyadaki insanlar bunu önlemek istiyordu. Bazı şehirler herkese maske takmasını emretti. Havaya tükürme ve öksürme yasaklandı. Okullar ve tiyatrolar kapatıldı.

İnsanlar ayrıca, ham soğanları yemeleri, patatesleri cebinde tutmaları veya boynuna kafur çantası giymeleri gibi kendi ev yapımı önlem yollarını denediler. Bunların hiçbiri, İspanyol gribinin ölümcül ikinci dalgasının saldırına maruz kalmadı.

2 Replies to “Dünya Nüfusunun %5’ini Öldüren İspanyol Gribi”

  1. Avatar Ahmet dedi ki:

    Ben en tehlikeli eski hastalık veba zannediyordum. Yalnız herkes aynı yerde tedavi ediliyorsa bu virüs sürekli başkalarına bulaşır resimdeki gibiyse yani

  2. Avatar Dram Seti dedi ki:

    Gerçekten büyük bir salgın olmuş.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

"
Hekimim Yanımda Yatay Geçiş film izle yabancı film izle