“Derin Devlet” Teorisi

KOMPLO TEORİLERİ

AvatarYazar:

Birçok eğlendirici komplo kuramı için tohum olan Amerika Birleşik Devletleri’ndeki “derin devlet” terimi, federal hükümet çalışanlarının veya diğer kişilerin Kongre veya Başkan’ın politikalarını dikkate almadan hükümeti gizlice manipüle etmeleridir.

 

DERIN DEVLETIN KÖKENI VE TARIHI

“Devlet içinde devlet” veya “gölge yönetimi” olarak da adlandırılan derin bir devlet kavramı, ilk olarak Türkiye ve Sovyet sonrası Rusya gibi ülkelerdeki siyasi koşullarla bağlantılı olarak kullanılmıştır.

1950’lerde, “derin devlet” olarak adlandırılan “derin devlet” olarak adlandırılan Türk siyasi sistemi içinde etkili bir anti-demokratik koalisyon, Mustafa Kemal Atatürk’ün kurduğu yeni Türk Cumhuriyetinden komünistleri Birinci Dünya Savaşı’ndan sonra atmaya kendini adamıştır. Türk askeri, güvenlik ve yargı şubelerindeki unsurlardan oluşan derin devlet, “sahte bayrak” saldırıları düzenleyerek ve isyanlar planlayarak Türk halkını düşmanlarına çevirmeye çalıştı. Sonuçta, derin devlet binlerce kişinin ölümünden sorumlu tutuldu.

1970’lerde, Sovyetler Birliği’nin Batı’ya bağımlı olduktan sonra eski yüksek rütbeli yetkilileri, Sovyet siyasi polisinin ( KGB) gizlice Komünist Partiyi ve eninde sonunda Sovyet hükümetini kontrol etmeye çalışan derin bir devlet olarak faaliyet gösterdiklerini açıkça belirtti. .

1978’de Birleşik Devletler’e kaçırılan Komünist Romanya gizli polisinin eski generali olan Ion Mihai Pacepa, 2006 yılında düzenlenen bir sempozyumda “Sovyetler Birliği’nde KGB devlette bir devletti” dedi.

Pacepa, “Eski KGB memurları devleti yönetiyorlar. 1950’lerde KGB’ye emanet edilen ülkedeki 6 bin nükleer silahı ellerinde tutuyorlar ve şimdi de Putin’in tasdikli stratejik petrol endüstrisini yönetiyorlar “dedi.

 

AMERİKA BİRLEŞİK DEVLETLERİ’NDEKİ DERİN DEVLET TEORİSİ

2014’te eski kongre yardımcılarından Mike Lofgren, ” Derin Devletin Anatomisi ” başlıklı makalesinde ABD hükümeti içinde faaliyet gösteren farklı bir derin devlet varlığının bulunduğunu iddia etti .

Lofgren, sadece hükümet kuruluşlarından oluşan bir grup yerine Birleşik Devletler’deki derin devleti “hükümet unsurlarının ve üst düzey finans ve sanayinin bir kısmının, Birleşik Devletlerin onayını dikkate almadan etkin şekilde yönetebilen hibrid bir birlikteliği” olarak nitelendiriyor resmi siyasi süreç yoluyla dile getirildiği gibi “diyor. Lofgren’in yazdığı Deep State,” gizli, komplo komployu değil; Bir devlet içindeki devlet çoğunlukla sade bir şekilde saklanmakta ve operatörleri ağırlıklı olarak gün ışığı altında hareket etmektedir. Sıkı örgütlü bir grup değildir ve net bir amacı yoktur. Aksine, hükümet genelinde ve özel sektöre uzanan genişleyen bir ağ. “

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

"
Hekimim Yanımda Yatay Geçiş film izle yabancı film izle