Demir Perde

TARİH

AvatarYazar:

‘Demir Perde’ , 1945-1991 Soğuk Savaş döneminde Avrupa’nın batı ve güney kapitalist devletleri ile doğu ve Sovyet egemen komünist ülkeler arasındaki fiziksel, ideolojik ve askeri ayrımı tanımlamak için kullanılan bir deyimdi. (Demir perdeleri aynı zamanda düzgün tahliye yapılırken sahnedeki yerinden ateşin yayılmasını durdurmak için tasarlanan Alman tiyatrolarında metal bariyerlerdi.) Batı demokrasileri ve Sovyetler Birliği İkinci Dünya Savaşı sırasında müttefikler gibi savaşmıştı , fakat barış yapılmadan önce bile birbirlerini şüphe uyandıran tavırlar sergiliyorlardı.

ABD, İngiltere ve müttefik kuvvetler geniş Avrupa alanlarını serbest bırakmış ve bunları demokrasilere dönüştürmeye başlamıştı.SSCB aynı zamanda geniş Doğu Avrupa bölgesinden kurtardı ancak onları serbest bırakmadılar, yalnızca işgal ettiler.

Anlaşılır bir şekilde, liberal demokrasiler ve Stalin’in komünist imparatorluğu katletmek mümkün değildi ve batıdaki pek çok kişi SSCB’nin iyiliğinden emin olsa da, birçoğu bu yeni imparatorluğun hoşnutsuzluğu yüzünden dehşete düştü ve iki yeni Güç blokları korkunç bir şeyle karşılaştı.

SOĞUK SAVAŞ

Çoğu batılı yorumcu başlangıçta Rusya’yı savaş zamanı bir müttefik olarak gördüğü için açıklamalara düşmanca davranıyorlardı, ancak terim Berlin Duvarı’nın bu bölünmenin fiziksel simgesi haline geldiği gibi Avrupa’daki Soğuk Savaş bölünmeleri ile eş anlamlı hale geldi. Her iki taraf da Demir Perdeyi bu şekilde hareket ettirme girişimleri yaptı ve ancak ‘sıcak’ savaş patlak vermedi ve 20. yüzyılın sonundaki Soğuk Savaş’ın sona ermesiyle perde düştü.

4 Replies to “Demir Perde”

 1. Avatar Melike dedi ki:

  Demir Perde dönemindeki soğuk savaş’ın sıcak savaş haline dönüşmemesi de çok ilginç bana kalırsa. 3.dünya savaşı an meselesiydi

 2. Avatar Gizem dedi ki:

  SSCB dönemi çok iyi incelenip ince bir şekilde değerlendirilmesi gereken bir dönem. Bir yandan halk açlıktan kırılırken bir yandan da güven içinde yaşayabiliyordu. Aksi halde emperyalist güçler tarafından işgal edilmeleri an meselesiydi. Artılar ve eksiler dikkatlice incelenmeli

 3. Avatar Mehmet dedi ki:

  güzel bilgiler teşekkürler

 4. Avatar yunus dedi ki:

  bir aralar sovyet yanlısı ülkelere verilen isimdi şimdi yeni yeni popüler olmaya devam ediyor

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

"
Hekimim Yanımda Yatay Geçiş film izle yabancı film izle