Büyük Giza Piramidi

ANTİKÇAĞLAR

AvatarYazar:

Piramitler nasıl yapıldı? Kahire’nin yaklaşık 10 mil güneybatısındaki Giza Büyük Piramidi, M.Ö. 26. yüzyılda Mısır firavunu Khufu için bir mezar yeri olarak inşa edilmiştir. Büyüklüğü ve güzellikleri ile ziyaretçilere dikkat çeken Giza’daki Büyük Piramidin Dünyanın Yedi Harikası’ndan biri olarak kabul edilmesi sürpriz değil . Şaşırtıcı bir şekilde, Büyük Piramit, 4,500 yıldan uzun süre ayakta kalan zaman testine dayanmış; bugüne kadar hayatta kalmış olan en eski çağ harikasıdır.

KHUFU KİMDİR?

Khufu (Yunanca olarak Cheops olarak bilinir) M.Ö. 26. yüzyılın sonlarında yaklaşık 23 yıl hüküm süren eski Mısır’daki 4. hanedanın ikinci kralıdır. Mısır Firavun Sneferu ve Kraliçe Hetepheres’in oğluydu. Sneferu, piramit inşa eden ilk firavun olarak bilinir. Mısır tarihinin ikinci ve en büyük piramitini inşa etmenin şöhretine rağmen, Khufu hakkında bildiğimiz fazla şey yoktur. Ona ait yalnızca son derece küçük (3 inç) bir fildişi heykeli bulunmuş. Çocuklarının ikisinin (Djedefra ve Khafre) kendisinden sonra firavun oldugunu biliyoruz ve en az üç eşi olduğuna inanılıyor. Khufu’nun iyi ya da kötü hükümdar olup olmadığı hala tartışılıyor.

 

BÜYÜK PİRAMİT

Büyük Piramit, mühendislik ve işçiliğin başyapıtıdır. Büyük Piramidin doğruluğu ve hassaslığı modern inşaatçılardan dahi şaşkınlık yaratıyor. Kuzey Mısır’ın Nil Nehri’nin batı kıyısında bulunan kayalık platoda duruyor . İnşaat anında orada başka hiçbir şey yoktu. Daha sonra bu alan, iki ek piramit, Sfenks ve diğer mastabalar ile kuruldu. Büyük Piramit devasa, 13 dönümün biraz üzerinde bir alanı kaplıyor. Her iki taraf da, tam olarak aynı uzunlukta olmasa da yaklaşık 756 fit uzunluğundadır. Her köşe neredeyse 90 derecelik bir açıdır. Ayrıca ilginç olan her iki taraf da pusulanın ana, kuzey, doğu, güney ve batı noktalarından birinin karşısına gelecek şekilde hizalanmıştır. Giriş kuzey tarafının ortasında yatıyor. Büyük Piramit’in yapısı, 2,3 ton ağırlığa sahip, ağır, kesme taş bloklardan yapılmıştır ve ağırlıkları 15 ton olan en büyük 2 ton ağırlığındadır. Napolyon Bonapartı 1798’de Büyük Piramit’i ziyaret ettiğinde, Fransa’nın etrafında 1 fit genişliğinde, 12 fit yüksekliğinde bir duvar inşa etmek için yeterli taş olduğunu hesapladığı söyleniyor. Büyük Piramit’in içinde üç mezar odası bulunmaktadır. İlk yeraltı yalanı, İkincisi, çoğu kez yanlışlıkla Kraliçe Odası olarak adlandırılır ve yerin hemen üstünde bulunur. Üçüncü ve son oda olan Kral Dairesi, piramidin kalbinde yatıyor.

NASIL OLUŞTURULDU?

Projenin tamamlanması 30 yıl sürdü hazırlama için 10 yıl ve gerçek yapı için 20 olarak düşünülmekte. Birçoğu bunun mümkün olduğuna, bunun daha da hızlı yapılabileceğine inanmaktadır. Büyük Piramit’i inşa eden işçiler, bir zamanlar düşündüğü gibi kölelik değil, düzenli Mısır köylüleri, yılın yaklaşık üç ayı boyunca inşaat için yardım almak üzere askere alındı.

Taş, Nil’in doğu tarafında döşenecek şekilde şekillendi ve sonra erkekler tarafından nehrin kenarına çekilen bir kızak üzerine yerleştirildi. Burada, iri taşlar mavnalar üzerine yüklendi, nehirden ayrıldı ve ardından şantiyeye sürüklendi. Mısırlıların bu ağır taşları o kadar yüksek tutmalarının en olası yolu, devasa, topraklı bir rampa inşa edildiğine inanılıyor. Her seviye tamamlandığında, rampa daha üst seviyede saklanarak daha yükseğe inşa edildi. Tüm dev taşlar yerinde olunca, işçiler kireçtaşı örtüsünü yerleştirmek için yukarıdan aşağıya doğru çalıştılar. Aşağıya doğru ilerledikçe, toprak rampası yavaş yavaş çıkarıldı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

"
Hekimim Yanımda Yatay Geçiş film izle yabancı film izle