Bizi İnsan Yapan Nedir?

BİLİMGenel

AvatarYazar:

Bizi insan yapan şeyler en başta duygulardır ve bu özellik bizi hayvanlardan farklıkılar.İnsanlar diğer türler içerisinden en eşsiz olanıdır.Dünya gezegeninde var olan türlerin çoğu tükenmiştir.
Evrimsel biyoloji ve bilimsel kanıtlar bize tüm insanların Afrika’da 6 milyon yıl önce maymun benzeri atalardan geldiklerini ve evrimleştiklerini göstermektedir . İlk insan fosilleri ve arkeolojik kalıntıların keşfinden elde edilen bilgiden, muhtemelen birkaç milyon yıl öncesine kadar başlamış olan, 15-20 farklı insan türü olduğu anlaşılmaktadır.
” Hominins ” olarak adlandırılan bu insan türleri, yaklaşık 2 milyon yıl önce Asya’ya, daha sonra Avrupa’ya ve daha sonra dünyanın geri kalanına göç etti.Bizi bir tür olarak ayıran belirgin entelektüel yeteneklerimizin yanı sıra, insanlarda birkaç benzersiz fiziksel, sosyal, biyolojik ve duygusal özellik vardır.
İnsanlarla maymunların DNA’sı çok benzerdir.İnsalık maymunlardan gelmiştir.Yavaş yavaş evrimleşen insan ilk önce konuşma evrimini geçirdi.Dil ve gırtlak ile konuşmaya başlandı.Eklemler ve omuz yapısı değişti.Maymunlardan gelen tüyler evrimde değişti ve tüysüz bir yapıya sahip olundu.Dik yürüme ve farklı hareketler oluştu.
Bunlardan en önemlisi de beyindi.İnsan beyni çok geniş düşünce yapısına sahip olduğu için zamanla farklı gruplar,topluluklar oluştu. Dinler,ırklar kültürler oluştu.Ölümden habersiz bir yaşam varken evrim düşünmeyi ortaya çıkardı.Bilim ve farklı kategorilerde insanlar uğraştı,kafa yordu.İnsanlık bilinçlendi ve maymundan tamamen farklı bir tür oluştu.Bir çok dönem yaşandı.İnsanlık olarak gelişmeli, geçmişten bilgiler toplamalı ve iyi yarınlar hayal etmeliyiz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

"
Hekimim Yanımda Yatay Geçiş film izle yabancı film izle