Biyolojik Silahlar

BİLİM

AvatarYazar:

Biyolojik Silahlar

Biyolojik silahlar, bir ev sahibinin biyolojik süreçlerine kasten müdahale etmek için kullanılan patojenik organizmalardan (genellikle mikroplardan) veya yapay olarak üretilen toksik maddelerden üretilen zehirli materyallerdir.Bu maddeler ev sahibini öldürmek veya güçsüzleştirmek için çalışır. Biyolojik silahlar, insanlar, hayvanlar veya bitki örtüsü dahil canlı organizmaları hedeflemek için kullanılabilir . Hava, su ve toprak gibi canlı olmayan maddeleri kirletmek için de kullanılabilirler.

MİKROSKOPİK SİLAHLAR
Biyolojik silah olarak kullanılabilecek çeşitli mikroorganizmalar vardır. Ajanlar çok toksiktir, kolayca üretilebilir ve ucuzdur, kişiden kişiye kolayca aktarılabilir, aerosol formda dağıtılabilir .
  Biyolojik silah olarak kullanılan yaygın mikroplar şunları içerir :
Bakteriler – prokaryotik organizmalar hücreleri enfekte edebilir ve hastalığa neden olabilirler. Bakteri, şarbon ve botulizm gibi hastalıklara neden olur.
Virüsler – bakterilerden yaklaşık 1.000 kat daha küçüktür ve bir ev sahibinin çoğaltılmasını gerektirir. Çiçek, et yeme hastalıkları , Ebloa hastalığı ve Zika hastalığı gibi hastalıklardan sorumludurlar .
Mantarlar – bazı ökaryotik organizmalar , bitkiler, hayvanlar ve insanlar için zararlı ölümcül toksinler içerir. Pirinç patlaması, buğday sapı pası, aspergilloz (mantar sporlarını teneffüs etmenin neden olduğu ) ve sığır ayağı çürüğü gibi hastalıklara neden olurlar.
Toksinler – bitkiler, hayvanlar, bakteriler ve mantarlardan dağıtılan zehirli maddelerdir. Biyolojik silah olarak kullanılabilecek zehirli maddeler arasında, yılanlar ve örümcekler vardır.

 

DAĞITIM YÖNTEMLERİ
Mikroorganizmalardan biyolojik silahlar geliştirmek mümkün olmaklaktadır ancak nasıl dağıtacağını bulmak işin zor kısmıdır.
Yaygın şekilde aerosoller kullanılır.Püskürtme yapılırken malzemeler sıklıkla tıkandığından bu etkisiz olabilir.Hava yoluyla dağıtılan biyolojik ajanlar UV ışığıyla yok edilebilir veya yağmur onları yıkayabilir.Dağıtımın bir başka yöntemi, toksinleri bir bombaya bağlayarak patlamayla serbest bırakılmalarını sağlayabilir. Bu yöntemin tek sorunu ise mikropların patlamayla birlikte birçoğunun yok olmasıdır.Toksinler gıda ve su kaynaklarını kirletmek için kullanılabilir. Bu yöntem büyük çaplı bir saldırı için aşırı miktarda toksin gerektirir.

  • KORUYUCU ÖNLEMLER
    Bireyleri biyolojik saldırılara karşı korumak için bir takım tedbirler alınabilir. Aerosol saldırısı ortaya çıkarsa, giyim eşyalarını çıkarmak ve duş almak toksinleri atmak için iyi bir yöntemdir. Biyolojik silahlar genellikle giysilere veya cilde yapışmazlar , ancak deride kesikler veya lezyonlar girerlerse tehlikeli olabilirler. Koruyucu giysiler, örneğin maskeler ve eldivenler havadaki parçacıklara karşı koruma sağlayabilir. Diğer koruyucu önlemler, antibiyotiklerin ve aşıların uygulanmasıdır.

One Reply to “Biyolojik Silahlar”

  1. Avatar ahmet eyigün dedi ki:

    Bence biolojik saldırılar en tehlikeli saldırılardan başında geliyor. Bazıları kokusuz bazıları keskin bir kokuya sahiptir. Toplu cinayet diyebileceğimiz ve yapanın kolay kolay açığa çıkmaz .
    Atom bombası gibi fakat sessiz gürültüsüz sinsidir.
    Eğer herhangi bir saldırıya hazırlıklı değilseniz korunma yöntemleride pek fazla fayda göstermez .

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

"
Hekimim Yanımda Yatay Geçiş film izle yabancı film izle