Barajlarda Elektrik Üretimi Nasıl Olur?

GenelYAŞAM

AvatarYazar:

Sudan Nasıl Elektrik Üretiyoruz?

Aslında hidroelektrik ve kömürle çalışan enerji santralleri de benzer biçimde elektrik üretmektedir. Her iki durumda da, bir türbin denilen pervane aynısı bir parçayı çevirmek için bir güç kaynağı kullanılır, bu da elektrik üreten bir elektrik motoru olan bir metal jeneratörü döndürür. Kömür yakıtlı bir santral, türbin kanatlarını çevirmek için buhar kullanır; Bir hidroelektrik santrali türbini çevirmek için düşen suyu kullanır.

Teori, büyük bir nehrin üzerinde, büyük bir düşüşün olduğu bir baraj inşa etmektir. Barajlar da, rezervuarda çok miktarda su depolar. Baraj duvarının dibine yakın su girişi vardır. Yer çekimi baraj içindeki cebri borudan düşmesine neden olur. Cebri borunun sonunda, dinamik su tarafından döndürülen bir türbin pervanesi vardır. Türbinden gelen şaft, gücü üreten jeneratöre girer.

Baraj gölünde birikmiş olan su, potansiyel bir enerjiye sahiptir. Seviyenin yükselmesi, paralel olarak potansiyel enerjinin de artmasına neden olur. Baraj kapakları açılır ve biriken su duvarlardan aşağı doğru iner. Bu inişte su, potansiyel enerjiden kinetik enerjiye dönüşmektedir. Türbinlerin dönmeye başlamasıyla da, kinetik enerji mekanik enerjiye dönüşmüş olur. Ortaya çıkan mekanik enerji, şaft sayesinde jeneratöre bağlanmış olan türbinin, jeneratörün içerisinde bulunan elektromıknatısları döndürme işlemiyle birlikte elektrik enerjisine dönüşür. Barajlardan elektrik üretimi bu şekilde yapılır.

Elektrik İhtiyacı Gün İçerisinde Sabit Değildir.

Talep gün içinde yukarıya ve aşağı gidiyor ve gecede evlerde, işyerlerinde ve diğer tesislerde elektrik ihtiyacı daha az oluyor. Hidroelektrik santraller, fosil yakıt ve nükleer santrallerden kısa dönemlerde en yüksek güç isteklerini karşılamaya daha verimlidir ve bunu yapmanın bir yolu, aynı suyu çok sayıda kez yeniden kullanan “pompalanan depolama” kullanmaktır.

Pompalanan depolama, türbinlerden geçen suların pompalanmasıyla, enerji isteğinin düşük olduğu bir zamanda, santralin ortasında olduğu gibi, enerji santralinin üzerinde bir depolama havuzunu yedekleyerek, en yoğun dönemdeki güç istekleri için rezervin suyunu tutmanın bir metodudur. Suyun daha sonra talep yüksek olduğu ve sisteme ağır yük konulduğu zaman türbin-jeneratörler boyunca geri akmasına izin verilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

"
Hekimim Yanımda Yatay Geçiş film izle yabancı film izle