Balinalar Nasıl Uyur?

GenelHAYVANLAR VE DOĞA

AvatarYazar:

Balinalar ve yunuslar gibi deniz memelileri tüm yaşamlarını denizde geçirirler. Öyleyse nasıl uyuyabilir ?Bir balina, başının üstündeki hava deliğinden nefes alır, bu yüzden nefes almak için su yüzeyine gelmesi gerekir.
Bir insan uyuduğunda, beyninin tamamı uykudadır.İnsanlardan farklı olarak, balinalar bir anda beyninin yarısını dinlendirerek uyur.Balinanın yarısı uyanık kalırken balinanın nefes aldığından ve balinayı çevrelerindeki herhangi bir tehlikeye karşı uyardığından emin olmak için, beynin diğer yarısı uyur ve diğer yarısıda tetikdedir. Bu unihemispheric yani yavaş dalga uykusu denir. İnsanlar düşünmeden nefes alırlar.Balinaların yüzerken uyumaları vücut ısılarınıda korur.Kas aktivitesi vücudu sıcak tutmaya yardımcı olur. Bir balina yüzmeyi bırakırsa, çok hızlı ısı kaybedebilir.Balinaların akciğerleri büyük olduğu için tek seferde çok nefes alırlar ve bu nefes onları uzun süre götürür.Ayrıca nefes aldıklarında oksijen ilk önce kana,kalbe,yüzme kaslarına ve beyine gider.Diğer kısımlar beklemek zorundadır.
Balina uykusu karmaşıktır ve bu konu üzerinde hala çalışılmaktadır.Balinaların yarı uyurken rüya veya başka birşey gördükleri henüz bilinmemektedir.Farklı farklı yerlerde uyurlar.Bazı balinalar yüzeyde ,bazıları suyun en dibinde,bazıları normal yüzerken.
Kambur balinalar gibi büyük balinalar suyun yüzeyinde yaklaşık yarım saat geçirir.Bunun nedeni yavaş nefes almaları.Suyun üzerinde uzun süre kaldıkları için vücut ısılarıda düşer.
Diğer deniz memelileride bir anda uyur ve yüzerler, uyuklamaya benzer bir durumdalardır. Genç balinalar ve yunuslar, annesinin yüzdüğü sırada yüzerler, yemek yerler ve uyurlar.
Yunuslar genelde akşam uyurlar.Balinalarda olduğu gibi yunuslarda her zaman tetiktedir.Bir yandan enerji toplarken bir yandan da canını korur.Yunuslar bi süre sonra beyninin dinlendirdiği kısmını aktif eder ve korunması için kullandığı kısmını dinlemeye alır.Harika bir sistemdir.Uyku sırasında boğulmayı önlemek için deniz memelilerinin hava delikleri kontrolünü elinde tutmaları çok önemlidir.

5 Replies to “Balinalar Nasıl Uyur?”

 1. Avatar hasan kavak dedi ki:

  balinalar nasıl uyur sorusundan ziyade balinalar uyurmu diye düşünürdüm. Keşeke bizde yarı uyur gibi olsak valla hem uyur hem çalışırdık.

 2. Avatar Furkan dedi ki:

  Balinaların uyuyacağını falan hiç düşünmemiştim değişik

 3. Avatar Oğuzhan dedi ki:

  balinalar nasıl uyur ama çok büyük balık oldukları aklıllarını fazla kullanamadıklarını dalga boyutu ile iletişim sağladıklarını biliyordum bunuda öğrenmiş oldum teşekkür ederim

 4. Avatar Çağlar dedi ki:

  Bu bilgi ‘ın işe yarayabilir teşekkürler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

"
film izle yabancı film izle eros film izle Yatay Geçiş