Asya’nın Büyük Fatihleri

TARİH

AvatarYazar:

Attila Hun
Hun, günümüzde Özbekistan’dan Almanya’ya, güneydeki Baltık Denizi’nden Karadeniz’e kadar uzanan bir imparatorluğu yönetti. Halkı Hunlar, Çin İmparatorluğu’nun yenilgisinden sonra Batı’yı Orta Asya’ya ve Doğu Avrupa’ya taşıdı. Yol boyunca, Hunların üstün savaş taktikleri ve silahları, işgalcilerin kabileleri fethedebildiğini gösteriyordu. Attila, birçok kroniklerde kana susayan zorbalar olarak hatırlanır, ancak diğerleri onu nispeten ilerici bir hükümdar olarak hatırlarlar. İmparatorluğu kendisinden sonra sadece 16 yıl ayaktakalabildi ancak torunları Bulgar İmparatorluğu’nu kurdu.

Cengiz Han

 Cengiz Han, küçük bir Moğol reisliğinin ikinci oğlu Temujin olarak dünyaya geldi. Babasının ölümünden sonra Cengiz Han’ın ailesi yoksullaştı ve küçük oğlu, daha büyük ağabeyi öldürdükten sonra köle edildi. Bu baş döndürücü başlangıçtan sonra, Cengiz Han,o dönemin en güçlüsü Roma’dan bile daha büyük bir imparatorluğa kavuşmak için yükselmeye başladı. Kendisine karşı koymaya cesaret edenlere hiçbir merhamet göstermedi, aynı zamanda diplomatik dokunulmazlık ve tüm dinler için koruma gibi bazı çok ilerici politikalar ilan etti.

 

 

Timur


Türk fatihi Timur (Tamerlane) çelişkili bir adamdı.Göçebe olan kökeninden gurur duyuyordu, fakat başkenti Samarkand’da olduğu gibi büyük kentlerde yaşamayı tercih ediyordu. Birçok büyük sanat ve edebiyat eserine sponsorluk yaptı ancak kütüphaneleri de yere indirdi. Timur ayrıca kendisini Allah’ın savaşçısı olarak görüyordu, ancak en vahşi saldırıları İslam’ın bazı büyük kentlerinde düzeltildi. Acımasız (ama büyüleyici) bir askeri deha olan Timur, tarihin en büyüleyici karakterlerinden biridir.

9 Replies to “Asya’nın Büyük Fatihleri”

 1. Avatar Aydın dedi ki:

  Tarihe dönüp baktığında her devirde yada tarihin farklı dönemlerinde farklı ülkelerin hükümdar olduğu görülmekte

 2. Avatar Aslı dedi ki:

  Atilla okul hayatımdaki idol hükumdardır. Hun’ların büyük hükümdarı.

 3. Avatar Gamze dedi ki:

  Cengiz Han Türk olsaydı belki bugün dünyanın her yerine yayılırdı Türk soyu.

 4. Avatar Yusuf dedi ki:

  Timur’un türklerin barbar olarak görülmesinde payı büyüktür. Birçok medeniyetin izlerini yok etmiştir.

 5. Avatar Mehmet dedi ki:

  Timur adamım çok severim fakat Ankara Savaşı’ndan sonra bölgedeki ormanları yakıp öyle geri dönmesi çok canımı sıkıyor. Böyle bir saçmalığı yapmasaydı güzel olurdu

 6. Avatar Tarkan dedi ki:

  Timur’un cesur, zeki ve bilgili olmasıyla kısa zamanda yükselerek Doğu Türk Hakanlığı’nın tahtına sahip oldu. 27 ülkeyi fetheddi yanlış hatırlamıyorsam

 7. Avatar ulaş dedi ki:

  kimisi yapıcı olmuş kimisi yıkıcı olmuş bu fetihlerin…

 8. Avatar burhan dedi ki:

  herhalde en gazaplısı timurdur bu fatihlerin içindeki

 9. Avatar veysi dedi ki:

  nadir şahı bu listede göremedim açıkçası üzüldüm timur cengiz tmm da nadir de olmalıydı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

"
Hekimim Yanımda Yatay Geçiş film izle yabancı film izle