Amerika’nın 3 Eski Soyguncu Baronu

Genel

AvatarYazar:

Kurumsal açgözlülük Amerika’da yeni bir şey değildir. Yeniden yapılandırmanın, düşman devralmaların ve diğer küçülme çabalarının kurbanı olan herkes bunu onaylayabilir. Aslında, bazıları ülkenin üzerine kurulduğunu söyleyebilir. Soyguncu Baronu terimi, 1800’lü yılların sonlarında ve 1900’lerin başında, genellikle çok şüpheli uygulamalar yoluyla muazzam miktarda para kazanan bireylere atıfta bulunmaktadır.

 

John D. Rockefeller

Rockefellerçoğu insan tarafından Amerikan Tarihinin en zengin adamı olduğu düşünülmektedir. Standart Petrol Şirketi’ni 1870’de kardeşi William, Samuel Andrews, Henry Flagler, Jabez A. Bostwick ve Stephen V. Harkness gibi ortaklarıyla birlikte yarattı. Rockefeller şirketi 1897 yılına kadar çalıştırdı. Bir noktada, şirket ABD’deki mevcut tüm petrolün yaklaşık% 90’ını kontrol etti. Bunu, daha az verimli operasyonlar satın alarak ve rakiplerini satın alarak katlara katarak yapabildi. Şirketinin büyümesine yardımcı olmak için birçok haksız uygulamayı kullandı; bir yandan da bir kartelde yer alarak şirketinin petrolü ucuza gönderirken diğer yandan da rakiplerine çok daha fazla fiyat tahsil etmesine yol açtı. Şirketi dikey ve yatay bir şekilde büyüdü ve şirket kısa sürede bir tekel olarak saldırıya uğradı. 1904’te,muckraker Ida M. Tarbell , şirketin yürüttüğü iktidarın kötüye kullanımını gösteren “Standard Oil Company’nin Tarihi” adlı yayınını yayınladı. 1911’de ABD Yüksek Mahkemesi, Sherman Antitröst Yasasını ihlal eden şirketi buldu ve dağılmasını emretti.

 

Andrew Carnegie

Amerikalı bir sanayici ve çelik rahipti. O Amerika’nın en zengin bireylerinden biriydi. Servetini oluşturduktan sonra Carnegie eğitim odaklı büyük bir hayırsever oldu. En büyük hedeflerinden biri, dünya genelindeki bireylerin kendilerini öğrenip kendilerini geliştirebilmelerini sağlamak için halk kütüphanelerinin oluşturulmasıydı. Carnegie, Amerikan İç Savaşı sırasında hükümetin telgraf hattının kontrolüyle birlikte Askeri Demiryolları’nın şefliği pozisyonuna getirildi . Çalışmaları sayesinde, rayların Washington DC’ye açılmasını sağlamayı başardı. Ayrıca, Bull Run’un Birinci Savaşı’ndaki yenilgiye uğrayan birliklerin savaş alanından güvenli bir şekilde taşınmasını sağladı . Çalışmaları Birlik savaşı çabaları için önemliydi ve Washington’da, sanayici ve yatırımcılar arasında önemli temaslar sürdürdü. Ayrıca savaştan da kazanç sağladı.

 

John Pierpont Morgan

John Pierpont Morgan, bir dizi büyük demiryolunun yeniden yapılandırılmasıyla biliniyordu. Servet olarak doğdu ve babasının bankacılık şirketi için çalışmaya başladı. Daha sonra ABD’de önemli bir hükümet finansmanı olacak iş ortağı oldu.  1895 yılına gelindiğinde şirket, JP Morgan and Company olarak yeniden adlandırıldı ve kısa sürede dünyanın en zengin ve en güçlü bankacılık şirketlerinden biri haline geldi. 1885’te demiryoluna karıştı ve birçoğunu yeniden organize etti. 1893 Paniğinden sonra, dünyanın en büyük demiryolu sahiplerinden biri olmak için yeterli demiryolu stokunu elde edebildi. Şirketi, hazineye milyonlarca altın sağlayarak depresyonda bile yardımcı olabilirdi. 1891’de General Electric’in kurulması ve US Steel’e birleşmesi için karar verdi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

"
Hekimim Yanımda Yatay Geçiş film izle yabancı film izle