Akrepler hakkında 5 ilginç bilgi

HAYVANLAR VE DOĞA

AvatarYazar:

Çoğu kişi, akreplerin acı verici bir ısırık yaratabileceğini, ancak inanılmaz eklem bacaklıları hakkında fazla bilgisi olmadığını biliyor.

Akrepler genç yaşta doğururlar


Akrepler, genellikle vücutlarının dışında yumurta bırakan böceklerin aksine, vivparite olarak bilinen canlı bebek üretir . Bazı akrepler, hem yumurta sarısı yumurtadan hem de annelerinden beslenen bir zar içerisinde gelişirler. Diğerleri zar olmadan gelişirler ve direkt olarak annelerinden beslenme alırlar. Gebelik dönemi, türe göre iki ay gibi kısa veya en fazla 18 ay olabilir. Doğumdan sonra, yeni doğan akrep annelerinin sırtına binerler ve ilk kez moloz çıkana kadar korunurlar. Bundan sonra dağılıyorlar.

Akrepler uzun ömürlüdürler
Eklem bacaklıların çoğunun diğer hayvanlara kıyasla nispeten kısa ömürleri vardır. Çoğu böcek sadece haftalarca ya da aylarca yaşar. Mayfliler birkaç gün sürer. Ancak akrepler, en uzun can çekişli eklem bacaklıları arasında yer alır. Vahşi akrepler genelde 2-10 yıl yaşarlar. Tutsak olan akrepler 25 yıl kadar uzun yaşıyordu.

Akrepler eski organizmalardır


300 milyon yıl geriye yolculuk edebilme şansımız olsaydı ,bugün yaşayan torunlarına çok benzeyen akrepler bulurduk. Fosil kanıtları, Karbonifer döneminden bu yana akrepler büyük ölçüde değişmeden kaldığını göstermektedir. İlk akrep ataları muhtemelen denizlerde yaşıyordu ve hatta solungaçları bile olabilirdi. 420 milyon yıl önce Silur dönemine gelindiğinde, bu canlılardan bazıları karaya doğru yol almıştı. Erken akrepler bileşik gözlere sahip olabilir.

Akreplerin beslenmesi
Akrepler gece avcılarıdır. Çoğu akrepler böcekler, örümcekler ve diğer eklembacaklıları avlar, ancak bazıları kurtçuk ve solucanlar üzerine beslenirler. Daha büyük akrepler tabii ki daha büyük avlar yiyebilir ve bazılarının küçük kemirgenleri ve kertenkeleleri beslemesi bilinmektedir. Birçoğu, iştah açıcı buldıklarını bulsalar yiyebilir; bazıları, belirli böcekler veya bazı örümcek ağı gibi belirli avlar konusunda uzmanlaşırlar. Aç bir anne akrep, kaynakları kıt olan kendi bebeklerini yiyecektir.

Akreplerin zehirleri


Evet, akrepler zehir üretirler. Korkunç görünen kuyruk aslında karnın yukarı doğru kıvrılmış 5 parçalıdır ve sonunda bir telson adlı bir son bölüm bulunur. Telson, zehirin üretildiği yerdir. Telsonun ucunda aculeus adı verilen keskin bir iğne benzeri yapı bulunur. Zehir iletim aparatı bu. Bir akrep ne zaman zehir üretir ve zehirin ne kadar güçlü olduğu, avını öldürmeye mi yoksa yırtıcılardan mı kendini savunmaya ihtiyacı olduğuna bağlı olarak kontrol edebilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

"
Hekimim Yanımda Yatay Geçiş film izle yabancı film izle